Apple, çığır açan inovasyonlar sunan iPhone 13 ve iPhone 13 mini’yi tanıttı

Apple, beş muhteşem renk seçeneğiyle, şık düz kenarlarıyla etkileyici bir tasarıma sahip, dünyanın en iyi akıllı telefonunun yeni nesli olan iPhone 13 ve iPhone 13 mini’yi tanıttı. Her iki modelde de bir iPhone’da bugüne kadarki en gelişmiş çift kamera sistemi ile birlikte daha büyük piksellerle ve loş ışıkta fotoğraf ve video çekiminde iyileştirmeler sunan sensör bazlı optik görüntü stabilizasyonuna (OIS) sahip yeni Geniş kamera, kamerayı Fotoğrafik Stillerle kişiselleştirmenin yeni bir yolu ve görüntülü hikaye anlatımına yeni bir boyut getiren Sinematik mod gibi büyük inovasyonlar bulunuyor. iPhone 13 ve iPhone 13 mini; A15 Bionic ile süper hızlı bir performans ve güç verimliliği, daha uzun pil ömrü, içeriklere hayat veren daha parlak Super Retina XDR ekran, Ceramic Shield ön yüzey sayesinde olağanüstü dayanıklılık, 128 GB ile iki kat artırılan başlangıç düzeyi depolama kapasitesi, suya dayanıklılık için sektör lideri IP68 derecesi ve gelişmiş 5G deneyimi sunuyor.

24 Eylül Cuma gününden itibaren ön sipariş verilebilecek iPhone 13 ve iPhone 13 mini, 1 Ekim Cuma gününden itibaren 10.999 TL ve 11.999 TL fiyat etiketiyle satışa sunulacak.

Apple, çığır açan inovasyonlar sunan iPhone 13 ve iPhone 13 mini’yi tanıttı (1)

Muhteşem Pil Ömrüyle Dayanıklı ve Zarif Bir Tasarım

Baştan aşağı yeniden tasarlanan iPhone 13 ve iPhone 13 mini dayanaklı bir düz kanar tasarımına ve zarif bir alüminyum çerçeveye sahip ve beş muhteşem renk seçeneğiyle sunuluyor. 6.1 inç ve 5.4 inç ekranlar iPhone’a özel ve tüm akıllı telefon camlarından daha sağlam olan Ceramic Shield ön yüze sahip. Her iki model de suya dayanıklılık için sektör lideri IP68 derecesine sahip ve sık kullanılan sıvıların dökülmesine karşı koruma sağlayacak şekilde tasarlandı. Diyagonal olarak düzenlenmiş lenslerle yeniden tasarlanan arka kamera yerleşimi gelişmiş çift kamera sistemini olanaklı kılıyor ve yeniden tasarlanan daha küçük TrueDepth kamera sistemi, bir akıllı telefondaki en güvenli yüz doğrulama teknolojisi olan Face ID dahil, aynı çığır açan teknolojileri barındırırken daha fazla görüntüleme alanı sunuyor.

Geliştirilmiş Super Retina XDR OLED ekranlar, daha yüksek enerji verimliliğiyle, gerçeğe yakın siyah tonları için olağanüstü bir kontrast oranı ve 800 nit’te maksimum dış mekan parlaklığında yüzde 28 artış ve 1200 nit’te fotoğraflar ve videolar gibi HDR içerikleri için daha yüksek maksimum parlaklık sunuyor.

A15 Bionic, daha verimli bileşenler, daha büyük pil ve donanım ve yazılımın derinlemesine entegrasyonunun sağladığı güç optimizasyonları sayesinde, hem Phone 13 hem de iPhone 13 mini önemli pil ömrü iyileştirmeleriyle sunuluyor. iPhone 13, iPhone 12’den günde iki buçuk saate kadar daha uzun ve iPhone 13 mini iPhone 12’den günde bir buçuk saate kadar daha uzun pil ömrüyle, olağanüstü bir tam gün pil ömrü sunuyor.

Apple, çığır açan inovasyonlar sunan iPhone 13 ve iPhone 13 mini’yi tanıttı (2)

iPhone’daki En Gelişmiş Çift Kamera Sistemi

iPhone 13 ve iPhone 13 mini, donanım ve bilişimsel fotoğraf teknolojilerinde büyüleyici fotoğraflar ve videolar çekmeyi sağlayan gelişmelerle birlikte kamera tasarımında büyük bir ilerlemeyi temsil ediyor. Bir iPhone çift kamera sistemindeki en büyük sensöre sahip, 1.7 µm piksel boyutlu yeni Geniş kamera, daha az pürüz ve daha parlak sonuçlar için yüzde 47 daha fazla ışık toplayabiliyor. İlk kez iPhone 12 Pro Max ile kullanıma sunulan ve başka hiçbir akıllı telefonda bulunmayan sensör bazlı OIS, daha kompakt iPhone 13 mini’de bile, Geniş kameraya da geliyor. Sensör bazlı OIS, lens yerine sensörü stabilize ederek çekimlerin sarsıntısız görünmesini sağlarken, özel olarak tasarlanan, yeni bir sensöre sahip Ultra Geniş kamera, görüntüleri fotoğrafların ve videoların karanlık alanlarında daha fazla ayrıntıyla ve daha az pürüzle kaydediyor.

Sinematografi üzerine yapılan ayrıntılı çalışmaların ve odak kaydırmanın kullanılmasının ardından, iPhone’daki Sinematik mod, insanların, ev hayvanlarının ve nesnelerin videolarını otomatik odak değiştirmeleri sayesinde etkileyici bir derinlik efektiyle kaydediyor. Bu sayede, profesyonel bir film yapımcısı olmasa bile herkes sinematografik çekimler yapabilecek. Yaratıcı müdahale için, odak kayıttan önce veya sonra değiştirilebiliyor ve kullanıcılar Fotoğraflar ve iOS için iMovie uygulamalarında bokeh düzeyini ayarlayabiliyorlar. Bu özellik çok yakında macOS için iMovie ve Final Cut Pro uygulamalarında da5 sunulacak. Bu, iPhone 13 ürün serisini videoda alan derinliği efekti düzenlemesini kayıttan sonra bile yapabilen yegane aygıtlar yapıyor. A15 Bionic ve gelişmiş yapay öğrenme algoritmalarıyla desteklenen Sinematik mod Dolby Vision HDR kayıt yapıyor. Her iki model de, kayıttan düzenleme ve paylaşmaya kadar, şimdi tüm kameralarda 4K için saniyede 60 kare hıza kadar desteklenen, Dolby Vision ile HDR video kaydı sunuyor.

A15 Bionic’teki daha hızlı Neural Engine, yeni görüntü sinyali işlemcisi (ISP) ve bilişimsel fotoğraf teknolojilerindeki gelişmeler iPhone 13 ve iPhone 13 mini’deki tamamen yeni özellikleri destekliyor. Fotoğrafik Stiller, kullanıcıların Apple’ın çok kareli görüntü işleme teknolojisinden hala yararlanmaya devam ederken, her görüntüye kendi kişisel fotoğraf tercihlerini uygulamalarını sağlıyor. Önceden ayarlanmış ve özelleştirilmiş tercihler, basit bir filtreden farklı olarak, fotoğrafın farklı parçalarında doğru ayarlamaları akıllı bir şekilde uygulayarak tüm sahneler ve süjeler üzerinde, farklı cilt tonları gibi önemli unsurlarının korunmasını sağlayacak şekilde işlem yapıyor. Çift kamera sistemi ve bilişimsel fotoğraf teknolojilerinin gücü, gelişmiş Gece modunun yanı sıra, Akıllı HDR 4’ü destekleyerek şimdi zorlu koşullarda bile bir grup fotoğrafında her süje için daha iyi renk, kontrast ve ışıkla gerçeğe çok daha yakın görüntüler elde etmeyi sağlıyor. TrueDepth kamera, Sinematik mod, Fotoğrafik Stiller, Akıllı HDR 4 ve diğer özellikler dahil, muhteşem yeni kamera özelliklerinin tümünü destekliyor.

Apple, çığır açan inovasyonlar sunan iPhone 13 ve iPhone 13 mini’yi tanıttı (3)

A15 Bionic: iPhone 13’ün Motoru

Rakiplerinden daha hızlı ve daha fazla performans ve enerji verimliliği sunan A15 Bionic, iPhone 13 ürün serisinde her şeyi daha akıcı hale getiriyor. En son bilişimsel fotoğraf teknolojisi özellikleri dahil, en zorlu görevlerin üstesinden gelmek için 5 nanometre teknolojisini kullanıyor ve yaklaşık 15 milyar transistöre sahip. İki adet yüksek performans çekirdeği ve dört adet yüksek verimlilik çekirdeğine sahip yeni 6 çekirdekli CPU, rakiplerine göre yüzde 50’ye kadar daha hızlı ve zorlu görevleri sorunsuz ve verimli bir şekilde yerine getiriyor. Yeni 4 çekirdekli GPU ise rakiplerine göre yüzde 30’a kadar daha hızlı ve grafiklerin yoğun olarak kullanıldığı oyunlarda daha gerçeğe yakın görselleri ve ışık efektlerini olanaklı kılıyor. Yeni 16 çekirdekli Neural Engine saniyede 15,8 trilyona kadar işlem gerçekleştirme kapasitesiyle, iOS 15 ile Kamera uygulamasındaki Canlı Metin gibi özelliklerin yanı sıra üçüncü taraf deneyimler için daha da hızlı yapay öğrenme sağlıyor. Bilişimsel fotoğraf teknolojileri ve güçlü kamera donanımıyla eşleşen yeni nesil ISP’deki büyük ilerlemeler yeni çift kamera sistemini oluşturmak için birleşiyor.

Apple, çığır açan inovasyonlar sunan iPhone 13 ve iPhone 13 mini’yi tanıttı (4)

Daha Fazla Yerde 5G Deneyimi

Dünya hızla 5G’ye geçiyor ve iPhone, kullanıcıların bağlanma, paylaşma ve içerikleri kullanma biçimini değiştiren gelişmiş bir 5G deneyimi sunuyor. Daha fazla 5G banda sahip özelleştirilmiş donanım tasarımı, iPhone 13 ürün serisinin daha büyük kapsama ve performans için daha fazla yerde 5G’de çalışmasını sağlıyor.6 2021 yılının sonuna kadar, iPhone’daki 5G desteği, tüm dünyada 200’ün üzerinde operatör ve 60 ülke ve bölgeyle iki katına çıkacak. Kullanıcılar favori platformlarında daha yüksek kaliteli video yayınları, çok oyunculu oyunlarda daha rekabetçi oyunlar, daha yüksek indirme ve yükleme hızları ve çok daha fazlasını deneyimleyebilecek. iOS 15 ile, 5G’deki SharePlay7, FaceTime görüşmesi yaparken arkadaşlarınızla eşzamanlı olarak HDR filmleri veya TV programları izlemek gibi güçlü paylaşılan deneyimlere imkan verecek. Ve Akıllı Veri modu, 5G hızları gerekmediğinde iPhone’u LTE’ye otomatik olarak geçirerek pil ömrünü akıllı şekilde koruyacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir