Apple, her zamankinden daha pro olan iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max’i tanıttı

Apple, bir akıllı telefonda yapılabileceklerin sınırını genişleten iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max’i tanıttı. Baştan aşağı yeniden tasarlanan her iki modelde de 120 Hz uyarlamalı yenileme hızıyla dokunma deneyimini daha hızlı ve duyarlı hale getiren, ProMotion özelliğine sahip, tamamen yeni bir Super Retina XDR ekran bulunuyor. Pro kamera sistemi, muhteşem fotoğraflar ve videolar çeken, gücünü A15 Bionic’in benzersiz performansından alan, önde gelen rakiplerinden çok daha güçlü yeni Ultra Geniş, Geniş ve Telefoto kameralarla şimdiye kadarki en büyük ilerlemeyi kaydetti. Bu teknolojiler, yeni Ultra Geniş kamerada makro fotoğrafçılık ve 2,2 kata kadar daha iyi loş ışık performansı gibi etkileyici yeni fotoğraf özelliklerini mümkün kılıyor. Fotoğrafik Stiller gibi yeni bilişimsel fotoğrafçılık özellikleri Kamera uygulamasındaki görüntülerin görünümünü kişiselleştiriyor ve her iki modelde de tüm kameralarda Gece modu bulunuyor. Sinematik mod video çekimlerine muhteşem alan derinliği geçişleri, makro video, Hızlı Çekim, Ağır Çekim ve hatta daha iyi loş ışık performansı için büyük bir yenilik getiriyor. Her iki model de Dolby Vision’da uçtan uca pro iş akışlarını ve ilk kez, yalnızca iPhone’da bulunan ProRes’i sunuyor. iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max daha fazla kapsama sağlamak için daha fazla bant içeren 5G’ye, pil ömründe iPhone 13 Pro Max modelinde bir iPhone’daki en iyi pil ömrünü elde etmek için yapılan büyük iyileştirmelere, yeni 1 TB depolama kapasitesine ve hala diğer tüm akıllı telefon camlarından daha sağlam olan Ceramic Shield’a sahip.

24 Eylül Cuma gününden itibaren ön sipariş verilebilecek iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max, 1 Ekim Cuma gününden itibaren 15.999 TL ve 17.999 TL fiyat etiketiyle satışa sunulacak.

Apple, her zamankinden daha pro olan iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max’i tanıttı (1)

Şimdiye Kadarki En Gelişmiş iPhone Kameraları

iPhone 13 Pro ürün serisi, üç arka kamera için daha iyi pürüz azaltma ve ton eşleme için A15 Bionic’teki yeni görüntü sinyali işlemcisi (ISP) tarafından desteklenen, iOS 15 ile birlikte sorunsuz bir şekilde çalışmak için optimize edilen yeni sensörler ve lenslerle iPhone’daki en iyi kamera sistemine sahip. Yepyeni Geniş kamera, daha az pürüz ve farklı ışık koşullarında gereken daha yüksek deklanşör hızları için 1.9 µm piksel boyutunda, yani bir iPhone’da bugüne kadar bulunan en büyük sensöre sahip ve daha da detaylı fotoğraflar çekiyor. Daha büyük ƒ/1.5 diyaframla birlikte, iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max’in Geniş kamerası düşük ışık koşullarında iPhone 12 Pro’ya göre 2,2 kata, iPhone 12 Pro Max’e göre neredeyse 1,5 kata kadar ulaşan çok büyük iyileşme sunuyor. Her iki modelde de bulunan, iPhone’a özgü sensör bazlı optik görüntü stabilizasyonu (OIS) lens yerine sensörü stabilize ederek, kullanıcı hareket ettiğinde bile fotoğrafların pürüzsüz ve videoların sarsıntısız olmasını sağlıyor.

Yeni Ultra Geniş kamera, loş ışık koşullarında yüzde 92 oranında bir iyileşme sağlayarak daha parlak ve net görüntüler oluşturan daha büyük bir ƒ/1.8 diyaframa ve yeni otomatik odaklama sistemine sahip. Yeni lens tasarımı, iPhone’daki Ultra Geniş kamerada ilk kez sunulan otomatik odaklama özelliği ve gelişmiş yazılım daha önce iPhone’da hiç mümkün olmayan bir şeyi, makro fotoğrafçılığı da olanaklı kılıyor. Kullanıcılar en az 2 cm odak uzaklığındaki süjeleri büyüterek, isimlerin normal hayatta olduğundan daha büyük göründüğü büyüleyici net görüntüler kaydedebiliyor. Makro özelliği Hızlı Çekim ve Ağır Çekim modları dahil video çekimlerinde de kullanılabiliyor. iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max, kamera sisteminde toplam 6 kat optik zoom aralığı elde etmek için 3 kat optik zoom sunarak, kullanıcıların video çekerken süjelerine daha fazla yaklaşmalarını ve hatta daha klasik bir şekilde kadrajlanmış portreler çekebilmelerini sağlayan yeni bir 77 mm Telefoto kameraya da sahip.

A15 Bionic’teki daha hızlı Neural Engine, yeni ISP ve bilişimsel fotoğrafçılık teknolojilerindeki gelişmeler iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max’teki tamamen yeni kamera özelliklerini destekliyor. Fotoğrafik Stiller, kullanıcıların Apple’ın çok kareli görüntü işleme teknolojisinden hala yararlanmaya devam ederken, her görüntüye kendi kişisel fotoğraf tercihlerini uygulamalarını sağlıyor. Önceden ayarlanmış ve özelleştirilmiş tercihler, basit bir filtreden farklı olarak, fotoğrafın farklı parçalarında doğru ayarlamaları akıllı bir şekilde uygulayarak tüm sahneler ve süjeler üzerinde, farklı cilt tonları gibi önemli unsurlarının korunmasını sağlayacak şekilde işlem yapıyor. Bugüne kadar ilk kez, Gece modu iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max’in Telefoto kamera dahil tüm kameralarına geliyor ve Akıllı HDR 4 ile, kullanıcılar grup çekimlerinde ve zorlayıcı ışık koşullarında bile süjeleri için daha iyi renk, kontrast ve ışık elde ederek gerçeğe daha yakın görüntüler kaydedebiliyor. iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max; Deep Fusion, Apple ProRAW ve Portre Işığı özelliğine sahip Portre Modu gibi popüler özellikler de sunuyor.

Apple, her zamankinden daha pro olan iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max’i tanıttı (2)

Akıllı Telefon Videosunda Büyük Yenilik

Sinematografi üzerine yapılan ayrıntılı çalışmaların ve odak kaydırmanın kullanılmasının ardından, iPhone’daki Sinematik mod, insanların, ev hayvanlarının ve nesnelerin videolarını otomatik odak değiştirmeler sayesinde etkileyici bir derinlik efektiyle kaydediyor. Bu sayede, profesyonel bir film yapımcısı olmasalar bile herkes sinematografik çekimler yapabilecek. Yaratıcı düzenleme için, odak kayıttan önce veya sonra değiştirilebiliyor ve kullanıcılar Fotoğraflar ve iOS için iMovie uygulamalarında bokeh düzeyini ayarlayabiliyorlar. Bu özellik çok yakında macOS için iMovie ve Final Cut Pro uygulamalarında da sunulacak. Bu, ürün serisini videoda alan derinliği efekti düzenlemesini kayıttan sonra bile yapabilen yegane aygıtlar yapıyor. A15 Bionic ve gelişmiş yapay öğrenme algoritmalarıyla desteklenen Sinematik mod Dolby Vision HDR kayıt yapıyor.

iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max ile, daha yüksek bir renk doğruluğu ve daha az sıkıştırma sunmak için, reklam filmleri, gişe filmleri ve yayınlarda son teslimat formatı olarak yaygın bir şekilde kullanılan gelişmiş bir video codec’i olan ProRes de sunuluyor. Bu güçlü yeni pro iş akışını yeni kamera donanımı, A15 Bionic’teki gelişmiş video kodlayıcıları ve kod çözücüleri ve flash depolama kanalı sağlıyor. iPhone, dünyada uçtan uca iş akışı sağlayan (Dolby Vision veya ProRes formatında çekim yapıp düzenleyebileceğiniz ve paylaşabileceğiniz) tek akıllı telefondur.

Apple, her zamankinden daha pro olan iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max’i tanıttı (3)

Sınıfının En İyi Performansı için 5 Çekirdekli GPU ve A15 Bionic

iPhone 13 Pro ürün serisindeki daha da gelişkin A15 Bionic, etkileyici bir güç ve verimlilik sunuyor ve daha önce hiçbir iPhone’da bulunmayan inanılmaz yeni ekran, kamera ve video özelliklerini mümkün kılıyor. 5 nanometre teknolojisiyle birlikte, bir akıllı telefonda bulunan en akıllı çip olan A15 Bionic, Pro ürün serisinde rakiplerinden yüzde 50’ye kadar daha hızlı ve video oyunları, yüksek performans gerektiren oyunlar ve yeni kamera özellikleri için ideal olan, bir akıllı telefondaki en hızlı grafik performansını sunan yeni bir 5 çekirdekli GPU’ya sahip. İki yeni yüksek verimlilik çekirdeğine ve dört yeni yüksek verimlilik çekirdeğine sahip yeni 6 çekirdekli CPU, rakiplerine göre yüzde 50’ye kadar daha hızlı ve zorlayıcı görevleri sorunsuz ve verimli bir şekilde yerine getiriyor. Saniyede 15,8 trilyon işlem yapabilen yeni 16 çekirdekli Neural Engine üçüncü taraf uygulama deneyimleri için yapay öğrenme işlemlerinin daha da hızlanmasını ve iOS 15 ile Kamera uygulamasında Canlı Metin gibi özellikleri mümkün kılıyor. Yeni nesil ISP’deki büyük ilerlemeler daha iyi pürüz azaltma ve ton eşleme sağlıyor.

iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max (4)

ProMotion Özeliğine sahip Super Retina XDR: Daha Parlak, Daha Hassas Bir Ekran

iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max, iPhone’daki en gelişmiş ekran olan, ProMotion Özeliğine sahip Super Retina XDR’ı sunuyor. 10 Hz’den 120 Hz’e kadar uyarlamalı yenilenme hızını destekleyen bu yeni ekran, kullanıcılara ihtiyaç duyduklarında en yüksek kare hızlarını sağlıyor ve ihtiyaç duymadıklarında pil tasarrufu yapıyor. 6.1 inç ve 6.7 inç boyutlarıyla, bu akıllı yeni ekran daha verimli bir OLED panel, A15 Bionic’in yeni ekran motoru, daha hızlı GPU performansı ve hep açık dokunma yardımcı işlemcisinden yararlanıyor ve iOS 15 ile çalışmak için özel olarak tasarlanması sayesinde hareketler, animasyonlar ve oyun oynama gibi aktiviteler daha hızlı ve daha hassas hale geliyor. Bu, ister internette geziniyor ister HDR videolar izliyor olsunlar, kullanıcıların olağanüstü çözünürlük, renk ve kontrastı deneyimlemeleri için 1.000 nit’te maksimum dış mekan parlaklığında yüzde 25 artış sunan, bugüne kadar bir iPhone’da kullanılan en parlak ekran.

Apple, her zamankinden daha pro olan iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max’i tanıttı (5)

İçten Dışa Yeniden Düşünülmüş Dayanıklı Tasarım ve Pil Ömründe Büyük Bir Artış

Yepyeni Pro ürün serisi cerrahi sınıf paslanmaz çelik şerit gibi sıra dışı materyaller kullanılarak üretilen birinci sınıf bir düz kenarlı tasarıma, aşınmaya ve yıpranmaya dayanıklı şık bir yüzeye ve dokulu mat cam arka yüzeye sahip. Her iki model de, göz alıcı ve dayanıklı bir renk için yüzeye uygulanan nanometre ölçeğinde birden fazla metalik seramik katman kullanılarak ortaya çıkarılan, tamamen yeni Sierra mavisi dahil dört çarpıcı renk seçeneğiyle sunuluyor. iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max, olağanüstü bir dayanıklılık ve düşme performansı sunan, tüm akıllı telefon camlarından daha sağlam, iPhone’a özel, Ceramic Shield ön yüzey tarafından korunuyor. Her iki model de, TrueDepth kamera sisteminin yüzde 20 daha az alan kaplaması sayesinde, bir akıllı telefondaki en güvenli yüz tanıma teknolojisi olan Face ID gibi yenilikçi teknolojileri barındırırken, ekranda daha fazla görüntüleme alanı sunuyor. Arka kamera sistemi, her safir kristal lensin etrafında muhteşem bir paslanmaz çelik çerçeve bulunan yeni bir tasarım sunuyor ve suya dayanıklılık için sektör lideri IP68 derecesine sahip Pro ürün serisi, sık kullanılan sıvıların dökülmesine karşı koruma sağlayacak şekilde tasarlandı.

İç tarafta ise A15 Bionic, daha enerji verimli bileşenler, daha büyük bir pil ve sıkı donanım ve yazılım entegrasyonunun sağladığı güç optimizasyonları, her iki Pro modeli için de olağanüstü tüm gün süren pil ömrü sağlıyor ve iPhone 13 Pro Max bir iPhone’da bugüne kadar sunulan en uzun pil ömrüne sahip. iPhone 13 Pro, iPhone 12 Pro’ya göre günde bir buçuk saat, iPhone 13 Pro Max ise iPhone 12 Pro Max’e göre iki buçuk saat daha uzun süre dayanıyor.

Apple, her zamankinden daha pro olan iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max’i tanıttı (6)

Daha Fazla Yerde 5G Deneyimi

Dünya hızla 5G’ye geçiyor ve iPhone, kullanıcıların bağlanma, paylaşma ve içerikleri kullanma biçimini değiştiren gelişmiş bir 5G deneyimi sunuyor. Daha fazla 5G banda sahip özelleştirilmiş donanım tasarımı, iPhone 13 ürün serisinin daha büyük kapsama ve performans için daha fazla yerde 5G’de çalışmasını sağlıyor. 2021 yılının sonuna kadar, iPhone’daki 5G desteği, tüm dünyada 200’ün üzerinde operatör ve 60 ülke ve bölgeyle iki katına çıkacak. Kullanıcılar favori platformlarında daha yüksek kaliteli video yayınları, çok oyunculu oyunlarda daha rekabetçi oyunlar, daha yüksek indirme ve yükleme hızları ve çok daha fazlasını deneyimleyebilecek. iOS 15 ile 5G’deki SharePlay8, FaceTime görüşmesi yaparken arkadaşlarınızla eşzamanlı olarak HDR filmleri veya TV programları izlemek gibi güçlü paylaşım deneyimlerine imkan verecek. Ve Akıllı Veri modu, 5G hızları gerekmediğinde iPhone’u LTE’ye otomatik olarak geçirerek pil ömrünü akıllı şekilde koruyacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir