Tesla, Türkiye pazarına giriş yapıyor


Tesla, 2015 yılında kurduğu Tesla Motorları Satış ve Hizmetleri Limited Şirketi ile Türkiye pazarına giriş yapıyor. 2022 yılı içerisinde yapılanmasını tamamlayarak Model S, Model 3, Model X ve Model Y modelleri ile Türkiye pazarına giriş yapmayı planlayan Tesla, Tesla Türkiye’nin CEO’luk görevini daha önce Lufthansa Türkiye ve Irak CEO’su olarak görev yapan Kemal Geçer’e emanet edecek.

2015 yılından bu yana Almanya merkezli havayolu şirketi Lufthansa bünyesinde çalışan ve 2016 yılından beri Lufthansa Türkiye ve Irak CEO’su olarak görev yapan Kemal Geçer, yakın zamanda görevinden istifa etmişti. 38 yaşında olan ve başarıları ile dikkat çeken Kemal Geçer, eski şirketinde önemli başarılara imza atmış ve %20’lik bir büyüme oranı yakalamıştı.

Dört elektrikli otomobil modeli ile Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa pazarında önemli bir pazar payına sahip olan Tesla, Kemal Geçer ve ekibi ile birlikte aynı başarıyı Türkiye pazarında da yakalamayı hedefliyor. Tesla’nın Türkiye’de faaliyete başlayacağı tarih tam olarak bilinmezken, Türkiye yapılanmasının 2022 yılı içerisinde tamamlanması planlanıyor.

Ayrıca, internet sitesinde tüm dünyadaki Supercharger istasyonlarını listeyen Tesla, bu listeye göre İstanbul, Ankara, Aydın, Balıkesir, Bursa, Edirne, Sakarya, İzmir ve Konya’da Supercharger istasyonları kurmayı planlıyor.

Türkiye’de satışa sunulması planlanan Model S, Model 3, Model X ve Model Y modellerinin güncel kur, ÖTV ve KDV oranlarıyla hesaplanan tahmini satış fiyatları şu şekilde:

  • Tesla Model S Başlangıç Paketi: 2 milyon TL – 2,5 milyon TL
  • Tesla Model 3 Başlangıç Paketi: 1 milyon TL – 1,5 milyon TL
  • Tesla Model X Başlangıç Paketi: 2,4 milyon TL – 2,8 milyon TL
  • Tesla Model Y Başlangıç Paketi: 1 milyon TL – 1,5 milyon TL