Meta, yapay zeka odaklı süper bilgisayarını tanıttı


Meta, yapay zeka odaklı süper bilgisayarını tanıttı. AI Research SuperCluster (RSC) olarak adlandırılan süper bilgisayar, yapay zeka araştırmalarını hızlandıracak ve şirketin gerçeğe yakın bir sanal dünya inşa etmesine yardımcı olacak. 2022 yılının ortalarında tamamen kurulacak olan AI Research SuperCluster (RSC), Meta’nın iddialarına göre kurulduğunda dünyanın en hızlı yapay zeka odaklı süper bilgisayarı olacak.

Halihazırda kısmen çalışır durumda olan AI Research SuperCluster (RSC), tamamen kurulduğunda ve tamamen çalışır duruma geldiğinde Meta’nın yeni ve daha iyi yapay zeka modelleri oluşturmasına, yüzlerce farklı dilde çalışmasına, yeni artırılmış gerçeklik araçları ve daha fazlasını geliştirmesine yardımcı olacak.

Facebook hesabından konuyla ilgili paylaşım yapan ve AI Research SuperCluster (RSC)’ı oluşturan ekibi tebrik eden Meta CEO’su Mark Zuckerberg, söz konusu paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“Meta, dünyanın en hızlı AI süper bilgisayarı olduğuna inandığımız şeyi geliştirdi. Biz buna AI Research SuperCluster (RSC) diyoruz. Metaverse için oluşturduğumuz deneyimler muazzam bir hesaplama gücü gerektiriyor ve AI Research SuperCluster (RSC), trilyonlarca örnekten öğrenebilen, yüzlerce dili anlayabilen ve daha fazlasını yapabilen yeni AI modellerini mümkün kılacaktır.”