Meta, Horizon Worlds’ün kullanıcı sayısını açıkladı


Meta, Aralık 2021’de Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da yaşayan 18 yaş üzeri kullanıcıların erişimine açılan Horizon Worlds’ün kullanıcı sayısını açıkladı. Metaverse tabanlı sosyal sanal gerçeklik platformu Horizon Worlds, paylaşılan verilere göre Aralık 2021’den bu yana 10 kat büyüdü ve aylık 300 bin kullanıcıya ulaştı.

Meta CEO’su Mark Zuckerberg tarafından “metaverse vizyonumuzun çekirdeği” olarak tanımlanan Horizon Worlds, Meta Quest sanal gerçeklik gözlüğü ile oynanıyor. Platformda herkesin özel avatarı var. Oyuncular, kısa bir mesafeye ışınlanmak veya sanal alanda sürekli hareket etmek için gözlükteki denetleyici düğmeleri kullanır.

Aralık 2021’den bu yana 10 kat büyüyen ve aylık 300 bin kullanıcıya ulaşan Horizon Worlds’ün şu an yalnızca iki ülkede erişime açık durumda olduğunu ve erişim için Meta Quest sanal gerçeklik gözlüğüne ihtiyaç duyulduğunu göz önünde bulundurursak platformun gelecek yıllarda milyonlarca kullanıcıya ulaşabileceğini söyleyebiliriz.

Ayrıca, yakın zamanda Meta’nın gelirlerinin konuşulduğu finansal görüşmede; en derin, üç boyutlu ve sürükleyici deneyimlerin sanal gerçeklikte yaşanacağını vurgulayan Mark Zuckerberg, Facebook ve Instagram üzerinden bu dünyalara erişebileceğini söyledi.

Paylaşılan tüm bu verilere ve yapılan açıklamalara bakacak olursak Horizon Worlds, gelecek yıllarda tıpkı Facebook ve Instagram gibi vazgeçilmez bir platform haline gelecek gibi gözüküyor.