Elektrikli kamyon üreticisi Volta Trucks, 260 milyon dolar yatırım aldı


2017 yılında Carl-Magnus Norden ve Kjell Waloen tarafından kurulan İsveç merkezli elektrikli kamyon üreticisi Volta Trucks, C serisi yatırım turunda 260 milyon dolar yatırım aldı. Söz konusu yatırım, Volta Zero’nun seri üretiminde kullanılacak ve seri üretim başlayana kadar şirketin tüm mühendislik ve ticari operasyonlarını finanse edecek.

Eylül 2021’de Luxor Capital liderliğinde gerçekleşen B serisi yatırım turunda 42 milyon dolar yatırım alan Volta Trucks, yine Luxor Capital liderliğinde gerçekleşen C serisi yatırım turunda şirketin geleceğini şekillendirecek önemli bir yatırım aldı. C serisi yatırım turunda 490 milyon dolar değerleme üzerinden 260 milyon dolar yatırım alan şirket, bugüne kadar toplam 340 milyon dolar yatırım aldı.

“C serisi yatırım turumuzun başarılı sonucu, bize yolculuğumuzun olumlu bir dış doğrulamasını sağlıyor. Ticari araçlarda yenilikçi ve çığır açıcı olarak sektör lideri bir hızla çalışıyoruz ve önemli hedeflerimiz var.” diyen Volta Trucks CEO’su Essa Al-Saleh, sözlerine şöyle devam etti: “Şirkete 260 milyon dolar kazandıran C serisi yatırım turunun bugünkü kapanışı, bir start-up’tan tam elektrikli kamyon üreticisine geçerken tüm hedeflerimizi gerçekleştirebilmemiz için bize finansal pist sağlıyor. 1,8 milyar doları aşan sipariş defteri değerine sahip 5 binden fazla araçtan oluşan sipariş defterimizin teyidi, bize ve yatırımcılarımıza, öncü ürün ve hizmet teklifimizin müşterilerimizin hem istediği hem de ihtiyaç duyduğu konusunda güven veriyor.”

2022 yılının son aylarında seri üretime başlamayı hedefleyen Volta Trucks, seri üretimin ilk yılı olan 2023’te 5 bin adet, 2024 yılında 14 bin adet, 2025 yılında ise 27 bin adet Volta Zero üretmeyi planlıyor.