Microsoft Türkiye Genel Müdürü Levent Özbilgin, metaverse hakkında konuştu


Microsoft Türkiye Genel Müdürü Levent Özbilgin, metaverse hakkında konuştu. Yakın zamanda Activision Blizzard şirketini satın aldıklarını hatırlatan ve metaverse’de oyun alanının öne çıktığını belirten Levent Özbilgin, Microsoft’un metaverse’e ciddi yatırımlar yaptığını söyledi.

Ekonomist Dergisi ile bir söyleşi gerçekleştiren ve bu söyleşide Microsoft’un Türkiye’de AR-GE merkezi açacağını açıklayan Microsoft Türkiye Genel Müdürü Levent Özbilgin, metaverse hakkında da konuştu. Yakın zamanda sıkça duyduğumuz, şirketlerin içerisinde yer almak için yatırımlar yaptığı metaverse, İnternet’in geleceği olarak görülüyor.

Microsoft Türkiye Genel Müdürü Levent Özbilgin’in metaverse hakkındaki açıklaması şu şekilde:

“Şu an metaverse’ü tamamen biliyorum ve 360 derece uygulayabiliyorum diyen bir kurum olduğuna inanmıyorum. Microsoft daha konservatif bir şirket. Biz uygulama alanlarını test ederek tanımını gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Metaverse içinde tanımlanan metalar nedir, alışverişi nasıl olacak gibi soruların yanıtlanması ve güven ilişkilerinin modellenmesi zaman alacak. Tüketici ve kurumsal tarafta metaverse uygulama alanlarının neler olacağını önümüzdeki dönemde göreceğiz.

Globalde çok yakın zamanda önemli bir oyun şirketi satın aldık. Metaverse deyince akla ilk gelmesi gereken şey, uçtan uca o deneyimin yaratılması. Şu an içinde olduğumuz bu dünyanın bir kopyasından bahsediyoruz. Bu tür sanal dünyaların yaratılması için en etkili sektörlerden biri de oyun dünyası. Microsoft’da buraya ciddi yatırımlar yapıyor. Perakende de metaverse alanında neler yapılacağına dair fikir alışverişi yapıyoruz.”