Microsoft, Türkiye’de AR-GE merkezi açıyor


2021 yılını yüzde 22 büyüme ile tamamlayan ve 2022 yılında tüm dünyadaki yatırımlarını artırma planları yapan Microsoft, Türkiye’de AR-GE merkezi açıyor. Microsoft’un 2019 yılında satın aldığı Türk şirketi Citus Data etrafında oluşturulacak AR-GE merkezi, bulut teknolojileri için özel yazılımlar geliştirecek.

Ekonomist Dergisi ile bir söyleşi gerçekleştiren ve bu söyleşide Microsoft’un Türkiye’de AR-GE merkezi açacağını açıklayan Microsoft Türkiye Genel Müdürü Levent Özbilgin, AR-GE merkezinin Mart ayında açılacağını ve 50 kişilik küçük bir ekip ile çalışmalarına başlayacağını söyledi. AR-GE ekibi ilerleyen dönemlerde büyümeye devam edecek.

Microsoft Türkiye Genel Müdürü Levent Özbilgin’in açıklamları şu şekilde:

“Resmi olarak lansmanı yapmasak da AR-GE merkezi yatırımımız olacak. Sanayi Bakanlığı’ndan onayı aldık, Mart ayında lansmanını yapmayı planlıyoruz. Bu da bizim büyüme vektörlerimizden bir tanesi. Ortadoğu ve Afrika ülkeleriyle karşılaştırdığımızda buradaki katma değerli teknolojiye ve iş gücüne güveniyoruz.”

“50 kişilik küçük bir ekiple başlıyoruz ama büyüme planımız var. 2019’da Türk şirketi Citus Data’yı satın almıştık, AR-GE merkezini onun etrafında oluşturduk. Ekibin görevi, bizim bulut hizmetlerimiz üzerinde açık kaynak kodlu veri tabanı hizmeti geliştirmek. Kompleks bir iş ama temel AR-GE işi. Bizim Azure yani bulut hizmetlerimiz üzerinde çalışan tüm dünyada bütün açık kaynak kodlu veri tabanları ve diğer veri tabanlarının geçişi bu ekibin ürettiği araçlar tarafından yapılacak.”