Netflix, mobil oyun şirketi Next Games’i satın alıyor


Netflix, Finlandiya merkezli mobil oyun şirketi Next Games’i satın almak için anlaşma yaptığını açıkladı. Anlaşmaya göre Netflix, Next Games’in tüm ihraç edilmiş ve ödenmemiş hisselerini satın almak için bir ihale teklif süreci başlatacak. Teklife göre, Next Games hissedarları, toplam değeri yaklaşık 65 milyon euro olan hisselerin her biri için 2,10 euro alacak.

2013 yılında kurulan ve Teemu Huuhtanen tarafından yönetilen Next Games, sosyal bir hayran deneyimi olan ilgi çekici mobil oyunlar geliştiriyor. Netflix’in en çok izlenen dizilerinden birinden esinlenen ve hikaye odaklı bir bulmaca rol yapma oyunu olan Stranger Things: Puzzle Tales ile tanınan şirket, 2020 yılında oyun içi satın alımlardan elde edilen gelirlerin yüzde 95’i ile yaklaşık 27,2 milyon euro satış bildirmişti. 2021 yılı verilerine göre 120 çalışanı bulunan Next Games’in söz konusu satın alma ile hızla büyümeye devam etmesi bekleniyor.

Satın alma hakkında açıklama yapan ve “Next Games’in deneyimli bir yönetim ekibi, eğlence serilerine dayalı mobil oyunlarda güçlü bir sicili ve sağlam operasyonel yetenekleri var.” diyen Netflix’in Oyunlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Michael Verdu, sözlerine şöyle devam etti: “Next Games’in Netflix’e katılmasından ve dahili oyun stüdyosu yeteneklerimizi genişletmesinden heyecan duyuyoruz. Oyunlara daha yeni başlamış olsak da, Next Games ile birlikte dünyanın dört bir yanındaki üyelerimizi memnun edecek birinci sınıf bir oyun portföyü oluşturabileceğimizden eminim.”

Next Games CEO’su Teemu Huuhtane tarafından yapılan açıklama ise şu şekilde: “Netflix ile güçlerimizi birleştirmek, dünyanın zevk alması için etkileşimli deneyimler oluşturma stratejimizin mantıklı ve heyecan verici bir devamı için fırsat sunuyor. Netflix ile Stranger Things: Puzzle Tales’taki yakın işbirliğimiz, birlikte güçlü bir ortaklık oluşturduğumuzu şimdiden kanıtladı. Bu, stüdyonun seviyesini tüm cephelerde yükseltmek ve misyonumuza birlikte devam etmek için eşsiz bir fırsat.”