Nvidia, siber saldırıya uğradığını açıkladı


Son dönemde artan siber saldırı olaylarına bir yenisi daha eklendi. Nvidia, siber saldırıya uğradığını ve önemli verilerin ele geçirildiğini açıkladı. LAPSUS$ isimli bir grup tarafından gerçekleştirilen siber saldırıda 1 TB boyutunda verinin ele geçirildiği doğrulandı.

Oyun, profesyonel görselleştirme, veri merkezleri ve otomotiv pazarına hitap eden ABD merkezli teknoloji şirketi Nvidia, siber saldırıya uğradığını ve verilerinin ele geçirildiğini doğruladı. Şirket, söz konusu saldırının 23 Şubat Çarşamba günü tespit edildiğini ve olaya müdahale etmek için siber güvenlik uzmanlarıyla çalışmaya başladığını belirtti.

Ele geçirilen verilerin ayrıntıları paylaşılmazken, siber saldırıyı gerçekleştiren ve 1 TB boyutundaki önemli şirket verisini ele geçiren LAPSUS$ isimli grup, bu verileri paylaşmamak için Nvidia’dan fidye talep etti. Grup, Nvidia’nın üst düzey ekran kartlarında bulunan kripto para madenciliğini kısıtlayan LHR algoritmasını kaldırmasını ve ekran kartı sürücülerini açık kaynak kodlu hale getirmesini talep etti.

Konuyla ilgili kolluk kuvvetlerini bilgilendiren ve henüz saldırganların taleplerine cevap vermeyen Nvidia’nın nasıl bir yol izleyeceği bilinmezken, LAPSUS$ isimli grup, taleplerinin yerine getirilmemesi durumunda verilerin internet ortamında ve herkese açık olarak paylaşılmaya başlanacağını açıkladı.