Starship Technologies, 42 milyon dolar yatırım aldı


Otonom teslimat araçları geliştiren San Francisco merkezli Starship Technologies, B serisi yatırım turunda 42 milyon dolar yatırım aldı. Söz konusu yatırım, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki operasyonları büyütmek ve yeni yatırımlar yapmak için kullanılacak.

2019 yılının Ağustos ayında otonom teslimat araçları ile 100 bin teslimat gerçekleştirdiğini açıklayan ve A serisi yatırım turunda 40 milyon dolar yatırım alan Starship Technologies, Taavet+Sten liderliğinde gerçekleşen B serisi yatırım turunda NordicNinja, TDK Ventures ve Goodyear’dan toplamda 42 milyon dolar yatırım aldı.

Bugüne kadar toplamda 202 milyon dolar yatırım alan Starship Technologies, güncel değerlemesi hakkında açıklama yapmadı. 2019 yılında 110 milyon dolar değerlemeye ulaştığı tahmin edilen şirketin güncel değerlemesinin 1,5 milyar dolara ulaştığı tahmin ediliyor.

2014 yılında Ahti Heinla ve Janus Friis tarafından kurulan Starship Technologies, 1700 adet otonom teslimat aracı ile günde ortalama 10 bin adet teslimat gerçekleştiriyor. Şirket, bugüne kadar toplamda 3 milyon teslimat gerçekleştirdi.