Türk oyun şirketi Alictus, SciPlay tarafından 100 milyon dolara satın alındı


2013 yılında Ecem Baran ve Emre Taş tarafından kurulan Ankara merkezli mobil oyun şirketi Alictus, SciPlay tarafından satın alındı. Alictus’un yüzde 80’ini satın alan ve 100 milyon dolar ödeme yapan SciPlay, şirketin geri kalan yüzde 20’lik kısmını da önümüzdeki 5 yıl içerisinde satın alacak.

Mobil oyun sektöründeki diğer şirketlerin aksine bugüne kadar yatırım almadan yoluna devam eden ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki App Store’da en çok indirilen oyunlar listesinde ilk sırada yer alan Alictus, Las Vegas merkezli oyun şirketi SciPlay tarafından satın alındı. Global bir oyun geliştiricisi olmayı hedefleyen ve bu hedefi doğrultusunda Alictus’u satın alan SciPlay, şirketin yüzde 80’lik kısmı için 100 milyon dolar ödeme yaptı. Şirketin geri kalan kısmını önümüzdeki 5 yıl içerisinde satın alacağını açıklayan SciPlay, toplam satın alma bedeli olarak 200 milyon dolara yakın bir ödeme yapacak.

Satın alma ile ilgili açıklama yapan Alictus ekibi, SciPlay ile iş birliği yapmaktan memnuniyet duyduklarını belirtirken, SciPlay CEO’su Joshua Wilson ise Alictus ile birlikte hedefleri doğrultusunda genişlemeye devam edeceklerini ve bu yüzden son derece heyecanlı olduklarını söyledi. Joshua Wilson ayrıca, Alictus’un kendini kanıtlamış bir pazar lideri olduğunu ve olağanüstü bir geçmişe sahip olduğunu ifade etti.

Satın alma sürecinin tamamlanması ile birlikte Türkiye’deki stüdyosu SciPlay’in uluslararası stüdyo ağına eklenecek olan Alictus, kurucu ortaklar Ecem Baran, Emre Taş ve mevcut yönetim ekibi tarafından yönetilmeye devam edecek.