Sony ve Honda, elektrikli otomobil üretmek için ortak şirket kuruyor


Sony ve Honda, elektrikli otomobil pazarındaki faaliyetlerini güçlendirmek için anlaşma yaptıklarını duyurdu. Yapılan anlaşmaya göre Sony ve Honda, elektrikli otomobil üretmek için ortak bir şirket kuracak ve çalışmalarını tek bir şirket altına devam ettirecek. Her şey yolunda giderse, ortak şirket çatısı altında üretilen ilk elektrikli otomobil modeli 2025 yılında piyasaya çıkacak.

Japonya merkezli iki teknoloji devi arasındaki bu anlaşma, Honda’nın mobilite geliştirme yeteneklerini, araç gövdesi üretim teknolojisini ve uzun yıllar boyunca edindiği satış sonrası servis deneyimini Sony’nin görüntüleme, algılama, telekomünikasyon, ağ ve eğlence teknolojilerinin geliştirilmesi ve uygulanmasındaki uzmanlığıyla bir araya getirmeyi amaçlıyor.

Sony ve Honda tarafından yapılan açıklamada New Company olarak ifade edilen ve adı henüz açıklanmayan ortak şirketin elektrikli otomobil modellerinin tasarlama, geliştirme ve satış aşamalarından sorumlu olacağı açıklanırken, üretim sorumluğunun Honda’ya ait olacağı belirtildi.

Söz konusu anlaşma hakkında açıklamalarda bulunan ve “Sony’nin amacı dünyayı yaratıcılık ve teknolojinin gücüyle doldurmaktır.” diyen Sony Group CEO’su Kenichiro Yoshida, sözlerine şöyle devam etti: “Otomobil endüstrisinde uzun yıllar boyunca kapsamlı küresel deneyim ve başarılar biriktiren ve bu alanda devrim niteliğinde ilerlemeler kaydetmeye devam eden Honda ile bu anlaşma sayesinde, ‘mobilite alanını duygusal hale getirme’ vizyonumuzu geliştirmeyi amaçlıyoruz.”

Honda CEO’su Toshihiro Mibe tarafından yapılan açıklama ise şu şekilde: “Sony ve Honda ortaklığında kurulacak yeni şirket, müşterilerin beklentilerini ve hayal gücünü aşan değer yaratmaya yönelik geniş ve iddialı bir yaklaşım benimseyerek, dünya çapında yenilikçiliğin, evrimin ve mobilitenin genişlemesinin ön saflarında yer almayı hedefleyecektir. Sony ve Honda birçok tarihi ve kültürel benzerliği paylaşan şirketler olmasına rağmen, teknolojik uzmanlık alanlarımız çok farklıdır. Bu nedenle, iki şirketin güçlü yanlarını bir araya getiren bu anlaşmanın mobilitenin geleceği için büyük olanaklar sunduğuna inanıyorum.”