Apple, çalışanlarının hibrit çalışma modeli ile ofislere döneceğini açıkladı


Apple, COVID-19 pandemisi nedeniyle uzaktan çalışan çalışanlarının 11 Nisan’dan itibaren hibrit çalışma modeli ile ofislere döneceğini açıkladı. Apple CEO’su Tim Cook tarafından çalışanlara gönderilen bir e-posta ile detaylandırılan hibrit çalışma modeli, pilot proje olarak uygulanacak ve kademeli bir şekilde test edilecek.

Hibrit çalışma modelinin ilk iki haftasında çalışanların yalnızca haftada bir gün ofislere gelmeleri talep edilecek. Üçüncü haftada çalışanlar haftada iki kez ofislere gelmeye başlayacak. Her şey yolunda giderse, 23 Mayıs’tan itibaren tamamen hibrit çalışma modeline geçilecek. Tamamen hibrit çalışma modeline geçildiğinde ise çalışanlar Pazartesi, Salı ve Perşembe günleri ofislere gelecek. Çarşamba ve Cuma günleri ise esnek çalışma düzeninde çalışılacak.

Çalışanlara yılda dört haftaya kadar uzaktan çalışma fırsatı sunacak olan hibrit çalışma modeli, başlangıçta Amerika Birleşik Devletleri’nde uygulanacak. Test sürecinin tamamlanması ile birlikte tüm dünyadaki ofislerde hibrit çalışma modeline geçilecek.

Çalışanlara gönderdiği e-posta ile hibrit çalışma modelinin detaylarını açıklayan Apple CEO’su Tim Cook, ofislerde ve Apple Store mağazalarında maske takma zorunluluğununda kaldırıldığını belirtti. Apple’ın aldığı karara göre, çalışanlar ve müşteriler artık maske takmak zorunda değil.