Apple, kişisel bilgisayarlar için dünyanın en güçlü çipi olan M1 Ultra’yı tanıttı


Apple, Mac için inanılmaz bir performans artışı sunan M1 Ultra’yı tanıttı. Kişisel bilgisayarlar için dünyanın en güçlü çipi olarak lanse edilen M1 Ultra, Apple’ın yenilikçi paketleme mimarisi UltraFusion’a sahip. İki M1 Max çipini birbirine bağlayarak inanılmaz bir performans düzeyi ve benzersiz özellikler sunan bir SoC oluşturan UltraFusion ile M1 Ultra, yeni Mac Studio’ya nefes kesici bir işlem gücü sağlıyor. Yeni SoC, bir kişisel bilgisayar çipinde bugüne kadar görülen en yüksek transistör sayısı olan 114 milyar transistörden oluşuyor. M1 Ultra, 20 çekirdekli CPU, 64 çekirdekli GPU ve 32 çekirdekli Neural Engine tarafından erişilebilen 128 GB’a kadar yüksek bant genişliğine sahip düşük gecikmeli birleşik bellek ile yapılandırılabiliyor. Böylece profesyoneller için olağanüstü bir performans sunuyor.

Apple, kişisel bilgisayarlar için dünyanın en güçlü çipi olan M1 Ultra'yı tanıttı (1)

M1 Ultra’nın temelinde M1 Max yer alıyor. M1 Ultra’yı üretmek için, iki M1 Max çipi Apple’ın yenilikçi paketleme mimarisi UltraFusion ile birbirine bağlanıyor. Performansı artırmak için en sık kullanılan yol, çipleri bir anakart aracılığıyla bağlamak. Bu yöntemde, genellikle beraberinde gecikme süresinin uzaması, bant genişliğinin azalması ve güç tüketiminin artması gibi sonuçlar ortaya çıkıyor. Apple’ın yenilikçi UltraFusion mimarisi ise, çipleri 10.000’in üzerinde sinyalle birbirine bağlayan silikon bir aracı kullanıyor. Bu yolla 2.5 TB/s’lik devasa bir düşük gecikmeli bant genişliği sunuyor. Bu performans, en ileri çip bağlantı teknolojisinin bant genişliğinin 4 katından daha fazlası anlamına geliyor. Bu da M1 Ultra’nın tek bir çip olarak davranmasını ve yazılım tarafından da tek çip olarak algılanmasını sağlıyor.

M1 Ultra’da 16 adet yüksek performans çekirdeğine ve dört adet yüksek verimlilik çekirdeğine sahip 20 çekirdekli inanılmaz güçlü bir CPU bulunuyor. Piyasada bulunan aynı güç seviyesindeki en hızlı 16 çekirdekli masaüstü PC çipine göre yüzde 90 daha yüksek çok iş parçacıklı performans sağlıyor. Buna ek olarak, M1 Ultra PC çipinin en yüksek performansına 100 watt daha az kullanarak ulaşıyor. Bu eşsiz verimlilik, Logic Pro gibi uygulamalar ve zorlayıcı görevlerin üstesinden gelirken bile daha az enerji tüketimi ve fanların sessiz bir şekilde çalışması anlamına geliyor.

Apple, kişisel bilgisayarlar için dünyanın en güçlü çipi olan M1 Ultra'yı tanıttı (2)

M1 Ultra, 3D render alma ve karmaşık görsel işleme gibi en yoğun grafik kullanımı ihtiyaçlarını karşılamak için 64 çekirdekli GPU’ya sahip. M1 çipin 8 katı olan bu GPU ile piyasadaki en üst düzey PC’den bile daha hızlı bir performansı 200 watt daha az güç harcayarak sağlıyor.

Apple, kişisel bilgisayarlar için dünyanın en güçlü çipi olan M1 Ultra'yı tanıttı (3)

M1 Ultra ile Apple’ın birleşik bellek mimarisi de seviye atladı. Bellek bant genişliği en yeni masaüstü PC çipinin bant genişliğinden 10 katından daha fazla artarak 800 GB/s’ye yükseldi. Üstelik, M1 Ultra 128 GB birleşik bellekle de yapılandırılabiliyor. En fazla 48 GB bellek sunabilen en güçlü PC grafik kartlarıyla karşılaştırıldığında, üst düzey 3D geometri işlemleri ve devasa sahneler için render alma gibi GPU’yu yoğun bir şekilde kullanan çok büyük iş yüklerini destekleyecek bir grafik belleği açısından M1 Ultra’nın yanına yaklaşabilen yok.

M1 Ultra’daki 32 çekirdekli Neural Engine birimi saniyede 22 trilyona kadar işlem yaparak en zorlayıcı yapay öğrenme görevlerini bile hızlandırıyor. M1 Max’in iki katı Media Engine kapasitesine sahip M1 Ultra, benzersiz ProRes video kodlama ve video kodu çözme değerleri sunuyor. Dahası, M1 Ultra’ya sahip Mac Studio başka hiçbir çipin yapamadığını başararak 18 adede kadar 8K ProRes akışını oynatabiliyor. M1 Ultra, özel Apple teknolojileriyle de entegre biçimde çalışıyor. Bu teknolojiler arasında birden fazla harici ekranı kontrol edebilen bir ekran motoru, entegre Thunderbolt 4 denetleyicileri ve Apple’ın en yeni Secure Enclave özelliği, donanım tarafından doğrulanan güvenli başlatma ve gerçek zamanlı güvenlik teknolojileri gibi sınıfının en iyisi güvenlik özellikleri yer alıyor.