Apple, Mac Studio ve Studio Display’i tanıttı


Apple, yepyeni Mac masaüstü bilgisayar Mac Studio’yu ve Studio Display ekranı tanıttı. Kişisel bilgisayar deneyiminde çığır açan Mac Studio, gücünü M1 Max’ten ve kişisel bilgisayarlar için dünyanın en güçlü çipi olarak lanse edilen yeni M1 Ultra’dan alıyor. Mac Studio ile kullanıcılar, devasa 3D ortamlar için render alma ve 18 adet ProRes video akışını oynatma gibi, hiçbir masaüstü bilgisayarda mümkün olmayan işlemleri yapabiliyor. Mac Studio’yu mükemmel bir şekilde tamamlayan Studio Display, tüm Mac’lerle kullanılabiliyor. Studio Display geniş bir 27 inç 5K Retina ekrana, Ana Sahne özellikli 12 MP Ultra Geniş kameraya ve uzamsal ses özellikli, yüksek kaliteli ses sunan altı hoparlörlü ses sistemine sahip.

35,999 TL başlangıç fiyat etiketine sahip olan Mac Studio ve 27,999 TL başlangıç fiyat etiketine sahip olan Studio Display, bugünden itibaren sipariş edilebilecek ve 18 Mart Cuma gününden itibaren mağazalarda yerini alacak.

Apple, Mac Studio ve Studio Display’i tanıttı (1)

Apple çipin gücüne ve verimliliğine sahip Mac Studio, yüksek performanslı bir masaüstü bilgisayarın görünümünü bütünüyle yeniden tanımlıyor. Mac Studio’nun içindeki her bileşen, M1 Max ve M1 Ultra’nın performansını optimize etmek üzere tasarlandı. Böylece masa üzerine yerleşebilen özel formunda benzersiz bir güç ve özellikler sunabiliyor.

Tek parça alüminyum kalıptan üretilen Mac Studio, yalnızca 19,5 santimetre kenarlı kare yüzeyi ve 9,4 cm yüksekliğiyle çok az yer kaplıyor ve çoğu ekranın altına kusursuz şekilde sığıyor. Mac Studio ayrıca olağanüstü bir performansa imkan veren yenilikçi bir termal tasarıma sahip. Benzersiz çift taraflı fan sistemi, hassas bir biçimde yerleştirilmiş hava akış kanalları ve kasanın hem arka hem de alt kısmında yer alan delikler, havayı dahili bileşenler arasından dışarıya yönlendirerek yüksek performanslı çiplerin soğumasına yardımcı oluyor. Üstelik Apple çipin verimliliği sayesinde Mac Studio, en ağır iş yüklerinin altındayken bile son derece sessiz kalıyor.

Apple, Mac Studio ve Studio Display’i tanıttı (2)

Gücünü M1 Max veya M1 Ultra çipten alan Mac Studio, olağanüstü CPU ve GPU performansa, diğer tüm Mac’lere göre daha fazla birleşik belleğe ve başka hiçbir masaüstü bilgisayarın erişemediği yeni özelliklere sahip. M1 Max ile kullanıcılar, yaratıcı iş akışlarını yepyeni seviyelere taşıyabiliyor. Apple çip açısından inanılmaz bir performans artışı sunan M1 Ultra ise daha da fazla işlem gücüne ihtiyaç duyan kullanıcılar için Mac Studio’ya nefes kesici bir performans sunuyor. M1 Max’i temel alan M1 Ultra’da, yepyeni UltraFusion mimarisi bulunuyor. Bu mimari, iki M1 Max çipini birbirine bağlayarak bir SoC oluşturuyor. Benzersiz bir performansı ve özellikleri olan bu sistem, 114 milyar transistörle bir kişisel bilgisayar çipindeki en yüksek transistör sayısına da sahip.

M1 Ultra çipe sahip Mac Studio, son derece güçlü Media Engine’i sayesinde dünyada hiçbir bilgisayarın yapamadığını başararak 18 adet 8K ProRes video akışını oynatabiliyor. Mac Studio, M1 Max çiple 64 GB’a kadar, M1 Ultra çiple ise 128 GB’a kadar sistem üzerinde birleşik bellek sunarak masaüstü bilgisayarlarda grafik belleğinin sınırlarını da alt üst ediyor. Bugün piyasada bulunan en güçlü iş istasyonu grafik kartının yalnızca 48 GB video belleği sunduğu düşünüldüğünde, bu kadar geniş bir belleğe sahip olmak profesyonel iş yüklerinde oyunun kurallarını değiştiriyor. Mac Studio’daki SSD ise 7.4 GBps’ye kadar performans ve 8 TB’a kadar kapasite sunarak kullanıcıların çok büyük projeler üzerinde inanılmaz bir hız ve performansla çalışmasını sağlıyor.

Apple, Mac Studio ve Studio Display’i tanıttı (3)

Mac Studio’nun kompakt tasarımı sayesinde çok çeşitli temel bağlantı seçeneklerine kolayca erişilebiliyor. Mac Studio’nun arkasında, ekranları ve yüksek performanslı aygıtları bağlamak için dört adet Thunderbolt 4 bağlantı noktası, bir adet 10 Gb Ethernet bağlantı noktası, iki adet USB-A bağlantısı noktası, bir adet HDMI bağlantı noktası ve bir adet profesyonel ses jakı bulunuyor. Wi-Fi 6 ve Bluetooth 5.0 bağlantıları da yerleşik olarak yer alıyor.

Kullanıcıların, taşınabilir depolama aygıtı gibi sıklıkla bağlayıp çıkardıkları aygıtlar için Mac Studio’nun ön tarafında daha rahat erişim sunan bağlantı noktaları bulunuyor. İki ayrı USB-C bağlantı noktası; M1 Max çipte 10 GBps, M1 Ultra çipte ise 40 GBps Thunderbolt 4 bağlantısını destekliyor. Ön taraftaki SD kart yuvasıyla fotoğraf ve videolar kolayca aktarılabiliyor. Mac Studio ayrıca, dört adede kadar Pro Display XDR’a ek olarak bir adet 4K TV için geniş ekran desteği sunarak yaklaşık 90 milyon piksele güç sağlayabiliyor.

Studio Display ile Tanışın

Yepyeni Studio Display, Mac Studio’yu kusursuz şekilde tamamlarken tüm Mac modelleriyle de mükemmel biçimde eşleşiyor. Alanında benzersiz olan Studio Display, 27 inç 5K Retina ekranı, heyecan verici kamerası ve ses sistemiyle Mac kullanıcılarının çok sevdiği entegre deneyimi sunuyor.

Studio Display, dar kenarlara sahip büyüleyici bir tam ekran tasarımın yanı sıra ince tasarımına gelişmiş özellikler sığdıran göz alıcı, tamamen alüminyum bir kasaya sahip. Yerleşik stant sayesinde kullanıcılar ekranı 30 dereceye kadar eğebiliyor. Farklı çalışma alanlarının gereksinimlerini karşılayabilmek için Studio Display ile birlikte eğimi ve yüksekliği ayarlanabilen bir stant seçeneği de sunuluyor. Bu stant, ekran ayarlanırken ağırlığı hissettirmeyen bir dengeleme koluna sahip. Ayrıca sunulan VESA montaj adaptörü seçeceği ise yatay ve dikey kullanımı destekleyerek daha fazla esneklik sağlıyor.

27 inç 5K Retina Ekran

Studio Display, 14,7 milyondan fazla piksele sahip bir 27 inç 5K Retina ekran sunuyor. 600 nit parlaklık, P3 geniş renk yelpazesi ve bir milyardan fazla renk desteği sayesinde görüntüler büyüleyici detaylarla hayat buluyor. True Tone teknolojisi, renk sıcaklığını ortama göre değiştirerek daha doğal bir izleme deneyimi yaşatıyor. Sektör lideri yansıma önleyici kaplama, son derece düşük yansıma sağlayarak konforu ve okunabilirliği artırıyor. Studio Display, güneş ışığı gibi parlak ışık kaynaklarıyla aydınlanan çalışma alanları için ise yenilikçi bir nano-texture cam seçeneğiyle geliyor. İlk kez Pro Display XDR’da sunulan nano-texture cam, ışığı dağıtarak parlamayı daha da azaltırken olağanüstü görüntü kalitesi sunuyor.

Apple, Mac Studio ve Studio Display’i tanıttı (5)

Kamera ve Ses Sistemi

A13 Bionic çipe sahip Studio Display, son derece gelişmiş kamera ve ses sistemiyle muhteşem deneyimler yaşatıyor. Üst düzey bir video konferans ekranı olan Studio Display’de Ana Sahne özellikli 12 MP Ultra Geniş kamera yer alıyor. Ana Sahne, hareket halindeki kullanıcıları otomatik olarak kadrajın ortasında tutarak daha da keyifli görüntülü aramalar sağlayan bir özellik.

Studio Display’de son derece düşük gürültü tabanıyla olağanüstü netlikte görüşmelere ve ses kayıtlarına imkan veren stüdyo kalitesinde bir üçlü mikrofon dizilimi de bulunuyor. Studio Display ayrıca şimdiye kadar Mac için geliştirilmiş en iyi ses sistemi olan, yüksek kaliteli ses sunan altı hoparlörlü ses sistemiyle inanılmaz bir dinleme deneyimi sunuyor. Dört adet force-cancelling özellikli woofer, distorsiyonu en aza indirerek güçlü ve açık baslar üretiyor. İki adet yüksek performanslı tweeter ise hassas orta frekanslı sesler ve canlı tizler yaratıyor. Hoparlörler aynı zamanda müzik ve Dolby Atmos özellikli videolar için uzamsal ses desteği sunarak tam anlamıyla sinematik bir izleme deneyimi yaşatıyor. Bütün bu özellikleri bir araya getiren Studio Display, şimdiye kadar bir masaüstü ekranda bulunan en iyi kamera ve ses kombinasyonuna sahip.

Bağlantı Özellikleri

Studio Display; ağ bağlantısı, yüksek hızlı çevre birimleri ve depolama aygıtlarının doğrudan ekrana bağlanabilmesi için hızları 10 GBps’ye kadar çıkan üç adet USB-C bağlantı noktasına sahip. Thunderbolt bağlantı noktasıyla kullanıcılar Studio Display’i ve takılı tüm çevre birimlerini tek bir kabloyla Mac’lerine bağlayabiliyor. Aynı kablo bir Mac dizüstü bilgisayara da 96 W güç sağlayabiliyor. Böylece Studio Display, 14 inç MacBook Pro’yu bile hızlı şarj edebiliyor.

Studio Display’in tasarımını tamamlamak için, Touch ID özellikli Magic Keyboard, Magic Trackpad ve Magic Mouse da yeni gümüş-siyah renk seçeneğiyle ayrıca satışa sunuluyor.

Karşınızda Mac Studio ve Studio Display