BAYC’nin yaratıcısı Yuga Labs, CryptoPunks ve Meebits’i satın aldı


NFT dünyasının en sevilen ve en değerli koleksiyonlarından Bored Ape Yacht Club’ın yaratıcısı Yuga Labs, sektörün iki önemli koleksiyonu CryptoPunks ve Meebits’i satın almak için Larva Labs ile anlaştığını duyurdu. Şirket, söz konusu satın alma ile 423 adet CryptoPunk ve 1711 adet Meebit’in sahibi olurken, her iki koleksiyonun marka, telif ve diğer IP haklarına da sahip oldu.

Konuyla ilgili paylaştığı duyuruda, CryptoPunks’a ve projenin kurucuları Matt Hall ve John Watkinson’ın vizyoner çalışmalarına derin bir hayranlık duyduklarını dile getiren Yuga Labs, ikili tarafından üretilen çalışmaların NFT’leri, Ethereum blok zincirini ve tüm kripto dünyasını ileriye taşıdığını, diğer yandan Bored Ape Yacht Club’ın üretim sürecine ilham verdiğini belirtti.

Ayrıca, satın alma fikrinin ortakları Guy Oseary ve Larva Labs kurucuları arasındaki konuşmalardan ortaya çıktığını ve sürecin organik bir şekilde gerçekleştiğini ifade eden Yuga Labs, söz konusu satın almanın Larva Labs, Matt Hall ve John Watkinson’ın Yuga Labs’e katılacağı anlamına gelmediğini vurguladı.

Yuga Labs’ın Gelecek Planları

NFT dünyasının iki önemli koleksiyonu CryptoPunks ve Meebits’i satın aldığını duyuran Yuga Labs, konuyla ilgili paylaştığı duyuruda gelecek planlarını şu ifadelerle açıkladı:

“Artık CryptoPunks ve Meebits için IP’ye sahip olduğumuza göre, onunla yapmayı planladığımız şey şu: ilk adım olarak, BAYC ve MAYC sahiplerine tanınan aynı ticari hakları, yakında CryptoPunks ve Meebits sahiplerine de tanıyacağız. Her iki tahsilat için yeni hüküm ve koşulları hazırlamak için hukuk ekiplerimizle birlikte çalışıyoruz ve bunları yakında toplulukla paylaşmayı umuyoruz. Bu hakları devrederek, CryptoPunks ve Meebits’i web3 değerleriyle daha da uyumlu hale getiriyoruz ve çok çeşitli üçüncü taraf geliştiricilerin ve topluluk yaratıcılarının CryptoPunks ve Meebits’i web3 projelerine dahil etmelerini bekliyoruz. Genel markayı onların yanında inşa edeceğiz.

CryptoPunks ve Meebits’i, BAYC için geliştirdiğimiz ‘club’ modeliyle bir ara getirmeyi düşünmüyoruz. BAYC’yi Yuga’da inşa ettiğimiz evrenin merkezi ve CryptoPunks’ı tarihi bir koleksiyon olarak görüyoruz. Hem CryptoPunks hem de Meebits koleksiyonlarına ek fayda sağlamak için çalışacak olsak da, bunu düşünceli görevliler olarak yapmayı amaçlıyoruz. Acelemiz yok. Sırada ne olacağına karar vermeden önce topluluğu dinliyor olacağız.

Bizim için NFT’ler her zaman kültürle ilgili olmuştur. BAYC etrafında oluşan toplulukla derinden iç içeyiz ve onların inşa etmelerini, iş birliği yapmalarını ve sürekli olarak yükselmelerini izlemek ilham verici. CryptoPunks ve Meebits’in kendi benzersiz toplulukları var ve IP haklarıyla ne yaptıklarını görmekten heyecan duyuyoruz. Vizyonumuz her zaman NFT’lerin çok ötesine uzanan topluluğa ait bir marka yaratmaktı ve şimdi bu yolculukta CryptoPunks ve Meebits’i de yanımıza alıyoruz.”