Ubisoft, siber güvenlik olayı yaşadığını açıkladı


Ubisoft, geçtiğimiz hafta oyunlarında, sistemlerinde ve hizmetlerinde yaşanan erişim sorunu hakkında açıklama yaptı. Açıklamada, yaşanan erişim sorununu siber güvenlik olayı olarak nitelendiren Ubisoft, söz konusu olayda oyuncuların kişisel verilerine erişildiğine veya ifşa edildiğine dair bir kanıt bulunmadığını teyit etti.

Şirket tarafından yapılan açıklamada, siber saldırı değilde siber güvenlik olayı olarak nitelendirilen saldırının LAPSUS$ isimli grup tarafından gerçekleştirildiği iddia ediliyor. Hatırlayacak olursanız, bu grup çok yakın bir zamanda NVIDIA ve Samsung‘a siber saldırı düzenlemiş ve iki şirketin önemli verilerini ele geçirmişti.

Konuyla ilgili yaptığı açıklamada, sorunu araştırmak için siber güvenlik uzmanları ile çalıştıklarını belirten Ubisoft, önlem olarak şirket genelinde bir parola sıfırlama işlemi başlattı.

Ubisoft tarafından yapılan açıklamanın tam metni şu şekilde:

“Geçen hafta Ubisoft, bazı oyunlarımız, sistemlerimiz ve hizmetlerimizde geçici aksamalara neden olan bir siber güvenlik olayı yaşadı. BT ekiplerimiz, sorunu araştırmak için önde gelen dış uzmanlarla birlikte çalışıyor. Önlem olarak şirket genelinde bir parola sıfırlama işlemi başlattık. Ayrıca, tüm oyunlarımızın ve hizmetlerimizin normal şekilde çalıştığını ve şu anda herhangi bir oyuncunun kişisel bilgilerine bu olayın bir yan ürünü olarak erişildiğine veya ifşa edildiğine dair bir kanıt bulunmadığını teyit edebiliriz.”