Getir, 768 milyon dolar yatırım aldı ve Türkiye’nin ikinci decacorn’u oldu


Getir, Mubadala Investment Company liderliğinde gerçekleşen E serisi yatırım turunda 768 milyon dolar yatırım aldı. Söz konusu yatırım ile 11,8 milyar dolar değerlemeye ulaşan Getir, Trendyol’dan sonra Türkiye’nin ikinci, hızlı teslimat şirketleri arasında ise Avrupa’nın ilk decacorn şirketi oldu.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’de kurulan yatırım şirketi Mubadala Investment Company liderliğinde gerçekleşen E serisi yatırım turunda Abu Dhabi Growth Fund, Alpha Wave Global, Sequoia Capital ve Tiger Global, Getir’in yatırımcıları arasına katıldı.

40 milyon indirilme sayısına yaklaşan Getir, 3 kıtada ve 9 ülkede kullanıcılarına hizmet veriyor. Ocak 2021’de İngiltere ile başladığı yurt dışı faaliyetlerine kısa sürede Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Hollanda ve Portekiz’i de ekleyen ve Kasım 2021’de ABD pazarına giriş yapan Getir, şu anda Türkiye’nin 81 iline ek olarak yurt dışında 48 şehirde 1.100’den fazla deposuyla faaliyetlerini sürdürüyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Getir Kurucusu Nazım Salur şu ifadeleri kullandı: “Getir’in Avrupa’da sektöründe ilk decacorn olması, Türkiye girişimcilik ekosisteminin neleri başarabileceğini gösteriyor. Ortalama 10 dakikada teslimat gibi orijinal bir fikrin teknoloji ile buluşması, dünyada yatırımcılar tarafından da büyük ilgi görüyor. Son yatırım turunda yatırımcılarımızın ilgisi, bize olan güvenlerinin ve uluslararası pazarlardaki büyümemize olan desteklerinin de göstergesi. Yeni kaynak ile hem Türkiye’de hem de yurt dışındaki faaliyetlerimizi büyütmeyi sürdürürken, çalışanlarımıza yatırım yapmaya ve bünyemize yeni yetenekler katmaya devam edeceğiz.”

Mubadala Investment Company Girişim ve Büyüme Yatırımlarından Sorumlu Başkanı İbrahim Ajami tarafından yapılan açıklama ise şu şekilde: “Hızla değişim gösteren tüketici alışkanlıkları sonucunda online alışverişin benimsendiğini görüyoruz. Market alışverişi sektörü de küresel olarak bu alandaki en büyük dijitalleşme fırsatlarından birini sunuyor. Önümüzdeki dönemde Getir’in girmiş olduğu yeni kategoriler ve ülkelerle birlikte sektör liderliğini koruyacağına inanıyoruz. Getir büyümesini sürdürürken biz de bunun bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz.”