Artırılmış gerçeklik şirketi Rokid, 160 milyon dolar yatırım aldı


2014 yılında Eric Wong ve Mingming Zhu tarafından kurulan Çin merkezli artırılmış gerçeklik şirketi Rokid, C serisi yatırım turunda 160 milyon dolar yatırım aldı. Rokid, söz konusu yatırımı global genişlemenin yanı sıra araştırma ve geliştirmeye harcayacağını açıkladı.

Rokid, bu turdaki yatırımcıların isimlerini açıklamazken, onların ilgili ekosistem oyuncuları olduklarını belirtti. Şirket, güncel değerlemesi hakkında açıklama yapmadı.

Rokid X-Craft, Rokid Glass 2 ve Rokid Air Pro isminde üç artırılmış gerçeklik gözlüğü bulunan Rokid, bilgisayar etkileşim teknolojisi, artırılmış gerçeklik gözlüklerinin AR-GE’si ve YodaOS-XR işletim sistemine dayalı ekolojik yapı üzerine odaklanıyor.

Konuşma tanıma, doğal dil işleme, bilgisayarla görme, optik görüntüleme, bilgisayar çipleri, donanım tasarımı ve diğer alanlara ilişkin araştırmalar yoluyla şirket, kullanıcı deneyimini etkin bir şekilde geliştirmek için son teknoloji yapay zeka ve artırılmış gerçeklik teknolojilerini endüstriyel uygulamalarla birleştiriyor.

Rokid’in ürünleri dünya çapında 70’den fazla ülke ve bölgede kullanılıyor.