Sony, Haven Studios’u satın aldığını duyurdu


Sony, Kanadalı oyun tasarımcısı Jade Raymond tarafından kurulan Haven Studios’u satın aldığını duyurdu. Satın almanın finansal detayları açıklanmadı.

2021 yılında kurulan Montreal merkezli Haven Studios, çığır açan deneyimler üzerinde çalışıyor. Söz konusu satın alma ile PlayStation ailesine katılan şirket, PlayStation’ın birinci sınıf oyun geliştiren stüdyoları arasında yer alacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan PlayStation Studios Başkanı Hermen Hulst şu ifadeleri kullandı:

“Haven Studios’un resmi olarak PlayStation Studios’a katıldığını duyurmaktan mutluluk duyuyorum! Jade Raymond, sektördeki başarılarından zengin bir deneyim ve oyun yaratma konusundaki bulaşıcı tutkusunu getiriyor. Haven’daki liderlik ekibi, birçok kişi tarafında sevilen oyunlar ve franchise’ların bazılarında işbirliği yapmış, eşit derecede etkileyici bir endüstri gazileri grubudur. Bugün hala eğleniyoruz.

Jade ve ekibiyle 2021’in başlarında Haven Studios’un kuruluşunu duyurmanın eşiğindeyken çalışmaya başladık. İlk adımlarından itibaren Haven’ın oyuncuları olumlu ve anlamlı şekillerde bir araya getiren modern bir çok oyunculu deneyim yaratma vizyonundan ilham aldık. Böyle iddialı bir projeyi gerçekleştirecek yaratıcı ve teknik uzmanlıklarından emindik. PlayStation için yeni, orijinal bir IP geliştirme yolculuğuna yatırım yapmaktan heyecan duyduk.

Geçen yıl Haven ile yakın çalışma ayrıcalığına sahip olduk. Stüdyonun büyümesi ve ilerlemesinden etkilendik. Yani şimdi, neredeyse ortaklığımızı resmileştirmemizin yıl dönümünde, onları PlayStation ailesine resmi olarak davet etmek özellikle heyecan verici. Haven Studios için geleceğin neler getireceğini görmek için sabırsızlanıyoruz.”

Haven Studios kurucusu ve CEO’su Jade Raymond tarafından yapılan açıklama ise şu şekilde:

“Bir yıl önce, küçük bir ekip ve büyük hedeflerle Haven Studios’u kurmak için bir yolculuğa çıktık. Amacımız, her zaman yaratmak istediğimiz türden oyunları ve oynamayı özlediğimiz oyunları yapabileceğimiz bir stüdyo inşa etmekti!

Yetenekli, tutkulu ekibimiz ve olağanüstü katkıları sayesinde kısa sürede inanılmaz bir ilerleme kaydettik. Haven’da yaratıcılığın kilidini açan nezaket, uyarlanabilirlik ve cesarete dayanan bir kültür oluşturduk. PlayStation için ilk yeni IP’miz, oyuncuları yıllarca eğlendirecek ve meşgul edecek. Özgürlük, heyecan ve oyun oynamaya odaklanan sistemli ve gelişen bir dünya inşa etme vizyonuyla bir AAA çok oyunculu deneyimi sunma yolunda ilerliyoruz.

Bugün Haven ekibi, PlayStation Studios ailesinin bir parçası olarak yolculuğumuzun yeni bir aşamasına başlıyor. Geçtiğimiz yıl boyunca Hermen, Connie Booth ve PlayStation’daki ekiple çalışmak, kariyer açısından önemli bir olay oldu. SIE, yaratıcı süreci ve gişe rekorları kıran bir AAA oyunu yapmak için gerekenleri gerçekten anlayan destekleyici bir ortaktır. Cesur vizyonumuzu hayata geçirmemiz ve hayallerimizi gerçekleştirmemiz için bizi güçlendirdiler ve cesaretlendirdiler. Ortaklığımızı güçlendirmek için bu fırsattan daha fazla heyecan duyamazdık.

Bir SIE birinci taraf stüdyosu olarak, yıllardır oyuncular ve geliştiriciler olarak bize ilham veren oyunların yaratıcıları olan Guerrilla, Naughty Dog, Media Molecule ve Insomniac Games gibi stüdyolar dahil, dünyanın en ünlü geliştirme ekiplerinden bazılarıyla işbirliği yapma fırsatına sahip olacağız. Bu birinci sınıf stüdyoların yanı sıra uzmanlıkları oyunculara daha da iyi oyunlar sunmamızı sağlayacak olağanüstü merkezi yaratıcı, teknoloji ve pazarlama ekiplerinden öğreneceğimiz için heyecanlıyız.

Haven ekibimize çok teşekkür ederiz. Kariyerimin en ödüllendirici yıllarından biri oldu. Oradaki oyuncular için daha fazlasını paylaşmak için sabırsızlanıyoruz. Nesiller boyu sürecek harika bir macera olacağı kesin olan şeyin henüz başındayız.”