Düşyeri, 35 milyon dolar değerleme ile 3,7 milyon dolar yatırım aldı


Dünyanın bütün anne ve çocuklarına dokunmak için yola çıkan Düşyeri, yakında globalde çıkacağı A serisi yatırımı öncesi Türkiye’de köprü yatırım turu gerçekleştirerek 35 milyon dolar değerleme ile 3,7 milyon dolar yatırım aldı.

Ali Sabancı ve Öncü Girişim Sermayesi Yatırım’ın ortak liderliğinde gerçekleşen köprü yatırım turuna Ali Koç, APY Bilişim Vadisi GSYF, APY Start-up GSYF, Arda Kutsal, Ayşegül Akşak, Bergüzar Korel, Demir Karaaslan, Deniz Devrim Cengiz, Esat Göktekin Dinçerler, Feride Tansuğ, Finberg, Halit Ergenç, İrem Can, İTK Venture, Kaan Taşkın, Koray Bahar, Nevzat Aydın, Kenan Çolpan, Özge Doğan, Re-pie, Timuçin Öğün, Varol Civil ve Zeynep Dereli katıldı.

2001 yılında Ayşe Şule Bilgiç tarafından kurulan Düşyeri, edutainment odağında içerik üreten bir sosyal girişimdir. Girişimin misyonu, dünyadaki tüm çocukların faydalı, eğitsel, eğlenceli içeriğe ulaşmasını sağlamaktır. 2018 yılına kadar içeriklerini çizgi diziler, sinema, kitap, dergi, tiyatrolar ile kitlelere ulaştıran Düşyeri, 2018 yılından itibaren ise dijital dünyanın gelişmesi ve mobil cihazlara erişimin artması ile içeriklerini dijital olarak kitlelere ulaştırmaya başladı.

İçinde 60’dan fazla özel tasarlanmış oyun ve içerik uygulamalarının bulunduğu Düşyeri, Aralık 2021’de kullanıma sunduğu “Çocuk Modu” ile 350 binin üzerinde kullanıcıya ulaştı. Çocuk Modu, öncelikle dijitalden en olumsuz etkilenen ve gelişimsel olarak en kritik yaş olan 2-6 ve 6-10 yaşa odaklanmış olarak kullanıma sunuldu. Arkasında çocuğu tanıyan bir yapay zekanın çalıştığı Çocuk Modu, çocuğun karşısına yaşına, ilgi alanlarına, öğrenme becerilerine uygun eğlenceli uygulamları ve içerikleri çıkarıyor. Düşyeri, akıllı algoritmelarla zaman içinde çocuğu tanıyarak onun gelişimini takip edip dijitalde geçirdiği eğlenceli süreyi gelişimine destek olacak şekilde tasarlıyor.

Dijital dünyanın tüm kurallarını çocuklar için yeniden ve onların ihtiyaçlarına uygun şekilde tasarladıklarını belirten Düşyeri Kurucusu Ayşe Şule Bilgiç, açıklamasında şunları söyledi: “Eğlencenin en yükseğini yüzde yüz güvenli ve çocukların gelişimlerine destek olacak hale getirdik. Bazıları yaptığımıza sihirbazlık diyor bense sadece teknolojinin gücü ile bilimin verilerini birleştirdiğimizi düşünüyorum. Dijital eğitim teknolojilerinde bir devrim başlatıyoruz.”

Düşyeri CEO’su İbrahim Coşkuner ise şu ana kadarki kullanıcı geri dönüşleri çok iyi olduğunu, çocukların güvenliği ve gelişimi için yakın zamanda tüm cihazlarda var olacaklarını ve tüm cihazların çocuk modu haline geleceklerini söylüyor.