EasyCep, 100 milyon dolar değerleme ile 11 milyon dolar yatırım aldı


Yenilenmiş elektronik ürün marketi EasyCep, A serisi yatırım turunda 100 milyon dolar değerleme ile 11 milyon dolar yatırım aldı.

Re-Pie Asset Management Company, EasyCep için kurduğu Girişim Sermayesi Yatırım Fonu üzerinden 6 milyon dolar yatırım yaparak liderlik ettiği yatırım turunda Colendi ve Platform XIT’de yer aldı.

2018 yılında Mehmet Akif Özdemir ve İsmail Dinçer tarafından kurulan İstanbul merkezli EasyCep, Türk Standartları Enstitüsü’nden aldığı yetkisi belgesi ve Ticaret Bakanlığı’ndan aldığı Yenileme Tesisi lisansı ile akıllı telefonlar başta olmak üzere tüketici elektroniği yenileme ve satışı alanında faaliyet gösteriyor. EasyCep, farklı kanallar üzerinden topladığı cihazları yenileyerek 1 yıl garanti ile yine aynı kanallardan satışa sunuyor.

Söz konusu yatırım ile ilgili açıklama yapan EasyCep CEO’su Mehmet Akif Özdemir şu ifadeleri kullandı: “Ülkemizde bir sektörün inşasına öncülük ettiğimiz için mutluyuz. Bu yeni kaynağı, daha çok insanı yenilenmiş elektronik cihazla tanıştırmak ve iş modelimizi başka ülkelere taşımak için kullanacağız. Yeni tesisimizde her ay 150 bin cihazı yenileme kapasitesine kavuşacağız. Yatırımcılarımızla birlikte yaratacağımız sinerji bizi yeni pazarlarla buluşturacak.”

EasyCep’in iş modeli ve sağladığı katma değer ile her kesime hizmet ettiğinin altını çizen Re-Pie Genel Müdürü Alim Telci ise şunları şöyledi: “EasyCep faaliyetleri ile cari açığı azaltırken, herkese güvenli ve ekonomik cihaz erişimi sağlıyor. Kullandığı teknoloji ile küresel olarak büyümesi ve ölçeklenmesi de gayet kolay. Yatırımcılarımıza böyle bir ürün sunabildiğimiz için mutluyuz.”

Colendi CEO’su Bülent Tekmen tarafından yapılan açıklama ise şu şekilde: “Yenilenmiş cihazlara verilen taksit imkanı, Colendi’nin kredi skorlama algoritması ve şimdi al sonra öde özelliği ile birlikte hayata geçireceğimiz platformumuzda birçok yeni özelliği de ilk kez kullanıcılarımıza sunacağız. Stratejik ortak olduğumuz EasyCep ile uluslararası pazarlarda birlikte hareket ederek büyüyeceğiz.”