Endel, B serisi yatırım turunda 15 milyon dolar yatırım aldı


Yapay zeka ile kullanıcıların odaklanmasına, rahatlamasına ve uyumasına yardımcı olacak kişiselleştirilmiş ses manzaraları yaratan sağlıklı yaşam ve teknoloji şirketi Endel, B serisi yatırım turunda 15 milyon dolar yatırım aldı.

Waverley Capital ve True Ventures liderliğinde gerçekleşen yatırım turuyla bağlantılı olarak, Waverley Capital Kurucu Ortağı Edgar Bronfman Jr., Wave CEO’su Adam Arrigo ve True Ventures Kurucu Ortağı Kevin Rose, Endel’in yönetim kurulunda katıldı.

2018 yılında yaratıcı geliştiriciler ve sanatçılardan oluşan bir kolektif tarafından kurulan Endel, sağlıklı yaşamı herkes için erişilebilir hale getirerek demokratikleştiriyor. Endel, insanların odaklanmasına, rahatlamasına ve uyumasına yardımcı olmak için kişiselleştirilmiş, işlevsel ses manzaraları yaratan, yapay zeka destekli uygulamalardan oluşan platformlar arası bir ekosistem çalıştırıyor. Endel’in patentli teknolojisi, kullanıcının hareketinden, günün saatinden, hava durumundan, kalp atış hızından, konumundan ve diğer faktörlerden girdi alır. Ardından, gerçek zamanlı olarak değişikliklere uyum sağlayan kişiselleştirilmiş ses manzaraları oluşturmak için yapay zekayı kullanır.

Endel, söz konusu yatırımı patentli teknolojisini geliştirmek, uygulama ekosistemini iyileştirmek ve kişiselleştirilmiş ses manzaraları kataloğunu büyütmek için kullanacağını açıkladı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Endel Kurucu Ortağı ve CEO’su Oleg Stavitsky şu ifadeleri kullandı: “Anksiyete ve depresyon oranları tüm zamanların en yüksek seviyesinde ve sesin bu sorunlarla başa çıkma gücüne inanıyoruz. İnsanlar vücutlarının ve beyinlerinin hızla değişen çevreye uyum sağlamasına yardımcı olacak yeni teknolojilere ihtiyaç duyuyor ve Endel’in yaptığı da bu. En başından beri bilim, teknoloji ve sanatı birleştirerek sağlıklı yaşamı erişilebilir kılmak için çalıştık ve bu yeni yatırım hedefimize doğru atılan bir sonraki adım.”

iOS, Android, Mac, Amazon Alexa ve Apple TV’den erişebilen Endel, aylık 1 milyondan fazla kullanıcıya ve aylık 1,5 milyondan fazla dinlenme saatine sahip. Endel ayrıca, 2020’de Yılın Apple Watch Uygulaması oldu ve Google Play 2021’in En İyisi ödülünü aldı.