Tesla, Block ve Blockstream, Bitcoin madenciliği için ortaklık kuruyor


Elon Musk’ın elektrikli otomobil şirketi Tesla, Jack Dorsey’in finansal hizmetlere odaklanan teknoloji şirketi Block (eski adıyla Square) ve Adam Back’in Blockchain şirketi Blockstream, Bitcoin madenciliği tesisi kurmak için ortaklık kuruyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Teksas eyaletinde kurulacağı açıklanan ve yüzde 100 yenilenebilir enerji kullanacak olan Bitcoin madenciliği tesisi, gücünü 3,8 megavatlık Tesla Solar güneş panellerinden ve 12 megavat saatlik Tesla Megapack enerji depolama sistemlerinden alacak.

Adam Back tarafından yapılan açıklamaya göre bu yıl içerisinde tamamlanması planlanan tesis, güç çıkışı ve Bitcoin madenciliği de dahil olmak üzere projenin performansının gerçek zamanlı ölçümlerini gösteren, herkesin erişebileceği bir gösterge panosuna sahip olacak. Söz konusu pano, güneş enerjisi ve depolama performansı veri noktalarını da gösterecek.

“Tesla’nın güneş panellerini ve enerji depolama sistemlerini kullanarak bu tesisin inşaatına başlamaktan heyecan duyuyoruz.” diyen Blockstream Kurucu Ortağı ve CEO’su Adam Back, sözlerine şöyle devam etti: “Bu, Bitcoin madenciliğinin sıfır emisyonlu enerji altyapısını finanse edebileceği ve gelecek için ekonomik büyüme oluşturabileceği tezimizi kanıtlamak için bir adım.”

Block Küresel EGS Lideri Neil Jorgensen tarafından yapılan açıklama ise şu şekilde: “Tesla teknolojilerini kullanarak Blockstream ile bu tam yığın, yüzde 100 güneş enerjili Bitcoin madencilik projesinde iş birliği yaparak, Bitcoin’in yenilenebilir enerji ile olan sinerjisini daha da hızlandırmayı amaçlıyoruz.”