Meta, Horizon Worlds’ün web versiyonu üzerinde çalışıyor


Meta CTO’su Andrew “Boz” Bosworth, Twitter hesabından yaptığı paylaşım ile Meta’nın (eski adıyla Facebook) Horizon Worlds platformunun web versiyonu üzerinde çalıştığını açıkladı.

Aralık 2021’de ABD ve Kanada’da yaşayan 18 yaş üzeri kullanıcıların erişimine açılan metaverse tabanlı sosyal sanal gerçeklik platformu Horizon Worlds, şu an için sadece Meta (eski adıyla Oculus) Quest sanal gerçeklik gözlükleri ile oynanıyor. Platformda herkesin kendine bir özel avatarı var. Oyuncular, kısa bir mesafeye ışınlanmak veya sanal alanda sürekli hareket etmek için gözlükteki denetleyici düğmeleri kullanıyor.

Meta CEO’su Mark Zuckerberg tarafından “metaverse vizyonumuzun çekirdeği” olarak tanımlanan ve Şubat 2021’de 300 bin kullanıcıya ulaştığı açıklanan Horizon Worlds’ün şu an için sadece iki ülkede erişime açık olduğunu ve erişim için sanal gerçeklik gözlüğüne ihtiyaç duyulduğunu göz önünde bulundurursak platformun gelecek yıllarda milyonlarca kullanıcıya ulaşabileceğini söyleyebiliriz.

Meta, Horizon Worlds’de gerçekleşen satın almalardan yüzde 25 oranında komisyon alacağını açıkladı. Paylaşımında bu konuya da değinen Andrew “Boz” Bosworth, platformun web versiyonunda da komisyon oranının yüzde 25 olacağını belirtti.

Meta CTO’su Andrew “Boz” Bosworth tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

“Geliştiricilerin platformumuzda gerçek finansal başarıya giden bir yola sahip olmalarını sağlama hedefimizde başarılı oluyoruz. Daha ilk günler, daha yapılacak çok iş var ve anlamlı gelir elde etmelerini sağlamak için içerik oluşturucularımız ve geliştiricilerimizle iş birliği yapmaya devam ediyoruz.

Horizon’un web sürümü çıktığında, Horizon platform ücreti yalnızca %25 olacaktır; bu, diğer benzer dünya kurma platformlarına kıyasla çok daha düşük bir orandır.”