Meta, Birleşik Krallık’tan sonra ilk kez Türkiye’de kafe açıyor


Facebook, Messenger, Instagram ve WhatsApp’ın ana şirketi Meta (eski adıyla Facebook), sosyal medya kullanıcılarının dijital medya okuryazarlığı konusunda bilinçlendirilmesi amacıyla Meta Kafe’nin hayata geçirilmesi konusunda Datça Belediyesi ile iş birliği yaptığını duyurdu.

Birleşik Krallık’tan sonra ilk kez Türkiye’de açılacak olan Meta Kafe, 18-25 Ağustos tarihleri arasında Datça Limanı’nda kurulacak. Meta Kafe’de sosyal medya kullanıcılarına görevli eğitmenler tarafından asılsız bilgi ve asılsız bilgiyi yaymanın tehlikeleri ile şüpheli bilgiyle karşılaşıldığında yapılabilecekler üzerine ücretsiz eğitimler verilecek. Sosyal medya kullanıcıları bu kafede ücretsiz çay/kahve içerken, eğitmenler tarafından dijital medya okuryazarlığı konusunda bilgilendirilecek.

Meta Kafe’de verilecek eğitimler hakkında açıklama yapan Meta, şu ifadeleri kullandı:

“Katılımcılara çevrim içi içerikleri bilinçli bir şekilde değerlendirme ve tüketme, asılsız bilgi yayılımının oluşturacağı tehditler, doğrulama teknikleri ve algoritmalar üzerine çeşitli eğitimler veriliyor. Program, kullanıcılara çevrim içi içerikleri daha bilinçli bir şekilde tanımlama ve tüketme, asılsız bilgi türlerini açıklama, doğrulama tekniklerini uygulama ve asılsız bilgileri arkadaşlar ve aile ile tartışma gibi becerileri kazandırmayı hedefliyor. Katılımcılar, eğitimlerde asılsız bilginin yol açabileceği tehlikeler, çevrim içi kötü aktörleri ayırt edebileceğimiz göstergeler, doğrulama ve algoritmaların nasıl çalıştığı gibi çeşitli konularda bilgi sahibi olabilecek.”