Google, yapay zeka güncellemesiyle arama sonuçlarının kalitesini artırıyor


Günümüzün en büyük bilgi kaynağı haline dönüşen ve hemen hemen her gün herhangi bir bilgiye ulaşmak için kullandığımız Google, yapay zeka güncellemesiyle arama sonuçlarının kalitesini artırıyor.

Google’da arama yaptığınızda yalnızca en iyi yanıtı vurgulayan küçük bir bilgi kutusuyla karşılaşacağınız bir şey bulduysanız, bu şekilde gösterilen sonuçlara “öne çıkan snippet’ler” adı veriliyor. Öne çıkan snippet’ler, arama motorunun paketlediği ve birçok arama için sayfanın en üstüne sunduğu küçük Google sonuçlarıdır.

Peki öne çıkan snippet’ler güvenli mi? Öne çıkan snippet’lerle ilgili sorun, kullanıcı tarafından bakıldığında bu sonuçların ekstra güvenilir görünmesidir. Google, birçok sonuç sayfasının üst kısmındaki bu bilgi kutularında insanların gördüğü yanıtları iyileştirmesi gereken bir değişiklik sunduğunu söylüyor. Google’a göre, “Multitask Unified Model” adı verilen yeni bir yapay zeka modeli, arama sıralama sistemini bir şekilde kendi işini kontrol etmesi için güçlendiriyor. Multitask Unified Model, bilgilerin güvenilir ve doğru olduğundan emin oluyor ve böylece arama, bir snippet’a karar verirken fikir birliği sağlayabiliyor.

Google’a göre başka bir sorun ise, arama motorunun bazen hatalı olan bir arama sonucuna makul görünen cevaplar vermesidir. Google’ın en son yapay zeka modeli, sonuçların bir snippet’te görüntülenmesinin uygun olmadığı durumlarda, sorunun öncülü yanlış olduğu için sonuç sıralama sisteminin karar vermesine de yardımcı olmalıdır. Şirket, öne çıkan snippet’lerin artık bu durumlarda %40 daha az göründüğünü söylüyor.

Konuyla ilgili bir blog yazısı paylaşan Google Arama Bölümü Başkan Yardımcısı Pandu Nayak, “Bu fikir birliğine dayalı tekniğin, öne çıkan snippet açıklama metinlerinin kalitesini ve kullanışlılığını önemli ölçüde iyileştirdiğini gördük. Bu, özellikle yanıtı olmayan sorular için yararlıdır: Örneğin, yakın zamanda ‘snoopy Abraham Lincoln’e suikast düzenledi’ araması, Lincoln’ün suikastıyla ilgili doğru bir tarihi ve bilgiyi vurgulayan bir snippet sağladı, ancak bu açıkça en yararlı olanı değil. Bu sonucu göstermenin yolu.” ifadelerini kullandı.