Hyundai, yapay zeka ve robotik araştırmaları için 400 milyon dolar yatırım yapacak


Hyundai, yapay zeka ve robotik araştırmalar yapmak için Boston Dynamics AI Enstitü isimli bir araştırma merkezi kurduğunu ve bu araştırma merkezi için 400 milyon dolar yatırım yapacağını açıkladı.

Boston Dynamics kurucusu Marc Raibert tarafından yönetilecek Boston Dynamics AI Enstitüsü, gelişmiş robotların yaratılmasının karşı karşıya olduğu en önemli ve zorlu sorunları çözmek için çalışacak. Yapay zeka, robotik, bilgi işlem, makine öğrenimi ve mühendislik alanlarındaki seçkin yetenekler, robotlar için teknoloji geliştirecek ve bunu yeteneklerini, kullanışlılıklarını geliştirmek için kullanacak.

“Misyonumuz, bugün var olan her şeyden daha akıllı, daha çevik, algısal ve daha güvenli olan gelecek nesil gelişmiş robotlar ve akıllı makineler yaratmaktır.” diyen Boston Dynamics kurucusu ve Boston Dynamics AI Enstitüsü Yönetici Direktörü Marc Raibert, sözlerine şöyle devam etti: “Enstitünün benzersiz yapısı, sürekli finansman ve mükemmel teknik destek ile temel çözümlere odaklanan üst düzey yetenekli insanlarla kullanımı daha kolay, daha üretken, daha çeşitli görevleri yerine getirebilen ve daha güvenli çalışan robotlar yaratmamıza yardımcı olacak.”

Cambridge, Massachusetts’teki Kendall Square araştırma topluluğunun merkezinde yer alacak Boston Dynamics AI Enstitüsü, bilişsel yapay zeka, atletik yapay zeka ve organik donanım tasarımı gibi teknik alanlarda kaynaklara yatırım yapacak ve her bir disiplin gelişmiş makine yeteneklerinde ilerlemeye katkıda bulunacak. Enstitü, kendi kadrosu ile teknoloji geliştirmenin yanı sıra üniversiteler ve kurumsal araştırma laboratuvarları ile de ortak çalışmalar yapmayı planlıyor. Enstitü, her düzeyde yapay zeka ve robotik araştırmacıları, yazılım ve donanım mühendisleri ve teknisyenleri işe almayı planlıyor.

Enstitüye ek olarak Hyundai, yazılım yeteneklerinin ve teknolojilerinin geliştirilmesine öncülük etmek, Yazılım Tanımlı Araçların geliştirilmesini ilerletmek ve yeteneklerini geliştirmek için bir Küresel Yazılım Merkezi kurma planını da duyurdu. Merkez, Hyundai tarafından yakın zamanda satın alınan bir otonom sürüş yazılımı ve mobilite platformu olan 42dot temelinde kurulacak.