Google’ın 2021 yılında oluşturduğu ekonomik değer 476 milyar TL’ye ulaştı


15 yılı aşkın bir süredir Türkiye’de faal olan ve Türkiye’nin dijital büyümesine destek sağlayan Google, ürün ve hizmetlerinden oluşan ekosistemin ekonomik büyüme ve sosyal etkilerini ortaya koymak amacıyla bağımsız denetim kuruluşu Deloitte tarafından hazırlanan Google Ekosistemi Sosyo-Ekonomik Değer Raporu’nu yayınladı.

Yayınlanan rapora göre Google’ın 2021 yılında dört temel ürün ve hizmetlerinin oluşturduğu ekonomik değer, 476 milyar TL’ye ulaşarak Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’nın (GSYH) yüzde 6,6’sına denk geldi. 2018 yılında yayınlanan rapora kıyasla Google’ın ekonomik katkısı 3.3 kat artarken, bu katkının 2025 yılında 1,1 trilyon TL’yi aşması beleniyor.

Google ürün ve hizmetleri işletmelerin verimliliğini, üretkenliğini artırarak ve maliyet tasarrufu sağlayarak ekonomik büyümeyi desteklerken, tüketici refahına olumlu etkisi ve kullanıcılara sağladığı zaman tasarrufu, kolaylık ve eğlence gibi özelliklerle de sosyal refahın artmasını mümkün kılıyor.

“Google’ın ürün ve hizmetleri ile desteklediği ekosistemin Türkiye’de oluşturduğu sosyo-ekonomik değer artık pek çok sektöre yayılmış, birçok kişinin hayatına dokunmuş durumda. Bunun en güzel örneklerini girişimlerde ve işletmelerini büyüten başarılı mikro ve küçük işletmelerde görüyoruz. Biliyoruz ki Türkiye’nin dijitalleşmesi, dijital ekonominin büyümesi küçük esnafımızın dijitalleşmesi ile olacaktır. Bu doğrultuda raporun bizi en çok heyecanlandıran sonuçlarından biri işletmelere sunduğumuz Google Benim İşletmem Profili’nin 2021 yılında 700 binden fazla mikro ve küçük işletmenin ek gelir artışı elde etmesine katkı sağlaması oldu. Bu tabii ki işletmelere ne kadar önemli bir katma değer sağlandığını gösterirken, çift taraflı bir fayda da oluşturuyor. İşletmeler başarı grafiklerini yukarılara taşırken, kullanıcılar ve hizmetten yararlananlar da doğru işletmeyle, doğru hizmetle buluşabiliyor.” diyen Google Türkiye Ülke Direktörü Mehmet Keteloğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Bunun yanı sıra yine raporun sonuçlarına göre 2021 yılında oluşturulan ekonomik faaliyetlerin 1,9 milyon iş imkanı yarattığını gözlemliyoruz. Bu rakam da 2021 yılındaki Türkiye istihdamının yüzde 6’sına karşılık geliyor. Desteklenen istihdamın yüzde 58´ini mikro ve küçük işletmeler üstlenirken, bu oranın yüzde 30’unu kadın çalışanlar oluşturuyor. Bu da sunduğumuz ürün ve hizmetlerle oluşturduğumuz fırsat eşitliğinin önemli göstergelerinden biri. Google ekosisteminin bireylere ve işletmelere eşit fırsatlar sunarak katma değer sağlamasının yanı sıra pek çok farklı alanda istihdam imkanı oluşturması da hem ülkemiz için hem de Google olarak bizim için gurur verici bir sonuç.”

Google Ekosistemi Sosyo-Ekonomik Değer Raporu’nun öne çıkan bulguları

  • Google ürün ve hizmetleri aracılığı ile desteklenen istihdam, 2021 yılında 1.9 milyona ulaşırken, 2025 yılında bu rakamın 2.3 milyonun üzerine çıkması bekleniyor.
  • Google reklam ekosisteminin oluşturduğu ekonomik katkının önümüzdeki 4 yıl içerisinde Türkiye’de iki katından fazla artması bekleniyor.
  • Google reklam ürünleri sayesinde fiziksel mağaza müşterilerinde yüzde 25 artış yaşandı.
  • İşletme anketine göre 2021 yılında 700 binden fazla mikro ve küçük işletme İşletme Profili kullanımı ile ek gelir artışı elde etti.

Google Ekosistemi Sosyo-Ekonomik Değer Raporu’na buradan göz atabilir veya indirip detaylı olarak inceleyebilirsiniz.