Netflix, reklamlı abonelik paketinde indirme özelliğini kaldırıyor


Son çeyrekte 970 bin kullanıcı kaybeden ve kullanıcı kaybının önüne geçmek umudu ile 2023 yılının ilk aylarında reklamlı abonelik paketini kullanıma sunmaya hazırlanan Netflix’in reklamlı abonelik paketinde indirme özelliğini kaldıracağı keşfedildi.

Söz konusu keşif, yazılım geliştirici Steve Moser’ın Netflix iPhone uygulamasında, kullanıcıların içerikleri çevrimdışı görüntüleme için cihazlarına indirmesini engelleyeceğini öne süren bir kod bulduğunda ortaya çıktı.

Uygulamanın kodunda “Reklamlı Netflix hariç tüm planlarda indirmeler mevcuttur.” metninin yer aldığını fark eden Steve Moser, ayrıca reklamlı abonelik paketinde kullanıcıların reklam deneyimlerini kişiselleştirmeye yönlendirilmeleri ve beklendiği gibi reklamları atlamamaları önerildiğini söyledi.

Konuyla ilgili yorum yapmayı reddeden Netflix, bunun nihai ürünün bir parçası olabileceğini öne sürdü. Netflix Sözcüsü ise şu ifadeleri kullandı: “Daha düşük fiyatlı, reklam destekli bir seçeneğin nasıl piyasaya sürüleceğine karar vermenin henüz ilk günlerindeyiz ve herhangi bir karar verilmedi. Yani bu noktada bunların hepsi sadece spekülasyon.”