Yeni nesil temel analiz platformu F-Ray, 1,7 milyon TL yatırım aldı


Ankara merkezli yeni nesil temel analiz platformu F-Ray, girişim hızlandırma programı ve yatırım fonu olarak hizmet veren Estonya merkezli Startup Wise Guys’tan 1,7 milyon TL yatırım aldı.

F-Ray tarafından aktarılan bilgilere göre girişim, alınan yeni yatırımı şirketin yurt içi ve yurt dışı operasyonlarını genişletmek, yeni pazarlara açılmak ve yeni ürünler geliştirmek için kullanılacak.

2020 yılında Mehmet Eray ve Erdem Uzun tarafından ODTÜ Teknokent’te kurulan F-Ray, şirketlerin finansal tablolarını otomatik olarak analiz edebilen yeni nesil temel analiz platformudur. Makine öğrenimi teknolojileri ile anlamlandırılmış analizler üreten ve grafiklerle karşılaştırma yapma imkanı sunan F-Ray, finansal tabloları anlaşılır kılarak yatırımcıların karmaşık grafikler ve sayılarla uğraşmadan şirketler hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlıyor.

Yapay zeka teknolojilerine hakim, algoritmik finansal risk değerlendirme raporları üretebilen, alanında uzman ve en ileri veri analizi tekniklerini kullanan F-Ray, şu an için Türkiye, Malezya ve Suudi Arabistan’da yer alan müşterilerine aktif olarak hizmet veriyor. 12 kişilik bir ekibi bulunan ve büyümesini sürdüren şirket, yakın zaman içerisinde İrlanda ve ABD’deki müşterilerine de hizmet vermeye başlayacak.

F-Ray kurucu ortağı Mehmet Aray, aldıkları yatırım hakkında şunları söyledi: “F-Ray olarak aldığımız yatırım ve dünyanın en iyi fintech hızlandırma programlarından biri olan EBRD destekli Startup Wise Guys Fintech Hızlandırma Programı ile şirketimizi çok daha sağlam temellere oturtacağız. Bunun yanı sıra Startup Wise Guys’ın global çaptaki mentor ve network ağlarından da faydalanarak finansal analiz ve risk ölçüm alanında global bir marka olmayı hedefliyoruz.”

Starstup Wise Guys partneri Günce Önür, gerçekleştirdikleri yatırım hakkında şunları söyledi: “Startup Wise Guys olarak gelişmekte olan ekosistemlerde kurulan, dünyaya açılma arzusu içerisinde olan girişimlere yatırım yapıyoruz. F-Ray ekibi tarafından geliştirilen teknolojinin birçok gobal markette yer bulacağına ve şirketlerin sorunlarını çözeceğine olan inancımız tam.”