Turkcell, Barikat Siber Güvenlik Şirketler Grubu’nun yüzde 20’sini satın aldı


Ülkemizin en önemli iletişim operatörlerinden ve teknoloji şirketlerinden biri olan Turkcell, siber güvenlik sektörünün köklü markaları arasında yer alan Barikat Siber Güvenlik Şirketler Grubu’nun yüzde 20’sini satın aldı.

Barikat Siber Güvenlik Şirketler Grubu tarafından aktarılan bilgilere göre satın alma, Turkcell’in farklı sektörlerdeki büyüme potansiyeli yüksek, teknoloji odaklı girişimlere yatırım yapmak ve söz konusu girişimlerin büyüme hedeflerine ulaşmasını sağlamak için Re-Pie Portföy iş birliği ile hayata geçirdiği Re-Pie Portföy Yönetimi A.Ş. Turkcell Yeni Teknolojiler Girişim Sermayesi Yatırım Fonu üzerinden gerçekleşti.

Turkcell ve Barikat Siber Güvenlik Şirketler Grubu arasında gerçekleşen satın alma anlaşmasının finansal detayları hakkında açıklama yapılmazken, işlem onayı için Rekabet Kurumu başvurusunun yapıldığını belirten Barikat Siber Güvenlik Şirketler Grubu CEO’su Murat Hüseyin Candan, bu ortaklığın ortaya çıkmasındaki temel motivasyonu; oluşacak sinerjiyle “Türkiye Siber Güvenlik Ekosisteminin” güçlenmesini ve sektör ihracatının artırılmasını sağlamak olarak tanımladı.

2008 yılında kurulan ve 2021 yılında toplam 400 milyon TL’nin üzerinde ciro elde ederek siber güvenlik sektörünün lider konumda yer alan Barikat Siber Güvenlik Şirketler Grubu, İstanbul, Ankara, Katar, Azerbaycan ve Amsterdam ofisleriyle faaliyet gösteriyor. Dünyanın ve ülkemizin en önemli siber güvenlik üreticileriyle ortaklık yapan şirket, 300’den fazla çalışanı ile Türkiye ve dünyada güvenliğin önem taşıdığı, finans, bilişim, otomotiv, turizm, lojistik ve sağlık başta olmak üzere 20’den fazla sektöre siber güvenlik çözümleri sunuyor.