Google, arama sonuçlarında SEO içerikleri yerine özgün içerikleri öne çıkaracak


Google, arama sonuçlarında SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) içerikleri yerine özgün içerikleri öne çıkaracak yeni Arama güncellemelerini duyurdu. Şirket, bu yeni güncellemeler ile insanların orijinal ve yüksek kalitedeki içeriklere ulaşmasını amaçlıyor.

Google’da birçoğumuz, aradığımız bilgiye sahip gibi görünen, ancak beklentilerimizi karşılamayan bir web sayfasını ziyaret etmenin hayal kırıklığını yaşadık. Kullanıcıların yaşadığı bu hayal kırıklıklarına bir son vermek isteyen Google, arama sonuçlarında gösterilen sayfaların mümkün olduğunca yararlı ve alakalı olduğundan emin olmak için çalışıyor. Şirket, yeni duyurduğu Arama güncellemelerine ek olarak, geçtiğimiz yıl geri bildirimler de dahil olmak üzere binlerce kalite testine dayanarak Arama için güncelleme başlatmıştı.

“Kullanıcıları bilgilendirmek yerine tıklamaları çekmek için tasarlanmış gibi görünen içeriğin yararlı olmadığını biliyoruz. Bu nedenle, önümüzdeki haftadan itibaren dünyanın her yerindeki İngilizce kullanıcıları için, insanların, insanlar tarafından ve insanlar için hazırlanmış faydalı içerikleri bulmasını kolaylaştırmak için Arama’da bir dizi iyileştirmeyi kullanıma sunuyoruz.” diyen Google Arama Bölümü Kamu İrtibatı Yöneticisi Danny Sullivan, sözlerine şöyle devam etti: “Bu sıralama çalışması, geçtiğimiz yıl içinde daha kaliteli ürün inceleme içeriğinin sıralanmasıyla ilgili benzer bir çabaya katılıyor ve bu da bir güncelleme alacak. Bu lansmanlar birlikte, düşük kaliteli içeriği azaltmaya ve Arama’da özgün ve kullanışlı görünen içeriği bulmayı kolaylaştırmaya yönelik daha kapsamlı ve sürekli bir çabanın parçasıdır.”

Kullanıcıların yüksek kaliteli içerik bulmalarına yardımcı olmak için Arama’yı sürekli güncelleyen Google, ayrıca önümüzdeki hafta, insanlara yardım etmek veya bilgilendirmek yerine öncelikle arama motorlarında üst sıralarda yer almak için oluşturulmuş gibi görünen içeriklerin üstesinden gelmek için faydalı içerik güncellemesini başlatacağını duyurdu. Bu sıralama güncellemesi, orijinal olmayan ve düşük kaliteli içeriğin Arama’da üst sıralarda yer almamasını sağlamaya yardımcı olacak. Google, bunun özellikle çevrimiçi eğitimin yanı sıra sanat ve eğlence, alışveriş ve teknoloji içerikleriyle ilgili sonuçları iyileştireceğini söyledi.

Google tarafından aktarılan bilgilere göre örneğin, yeni bir film hakkında bilgi arıyorsanız, daha önce başka sitelerde bulunan yorumları toplayan makaleler görmüş olabilirsiniz. Ama artık bu yeni güncellemeyle, benzersiz, özgün bilgilerle daha fazla sonuç görecek, böylece daha önce görmediğiniz bir bilgiyi okuma olasılığınız daha yüksek olacak.

Geçtiğimiz yıl, ürün değerlendirme içerikleri için de bir dizi güncelleme başlatan Google, bu güncellemeleri iyileştirmeye devam ettiğini ve önümüzdeki haftalarda, yüksek kaliteli ve orijinal içerikleri bulmayı daha da kolaylaştırmak için başka bir güncelleme daha yayınlayacağını söyledi. Kullanıcıların satın alma araştırması yaparken en yararlı bilgileri bulmalarını sağlamak isteyen Google bu güncellemelerin, Arama ile ilgili daha yararlı bilgilere ve değerli bakış açılarına erişilmesine yardımcı olacağını umuyor.