eBay, koleksiyon kart oyunları için online pazar yeri TCGplayer’ı 295 milyon dolara satın alıyor


Dünya çapında milyonlarca alıcı ve satıcıyı birbirine bağlayan ABD merkezli e-ticaret platformu eBay, koleksiyon kart oyunları için online pazar yeri TCGplayer’ı 295 milyon dolar karşılında satın almak için anlaşma imzaladığını duyurdu.

eBay tarafından aktarılan bilgilere göre bu satın alma, eBay’in odak kategori stratejisini tamamlıyor ve şirketin oyun kartı meraklılarına olan bağlılığını artırıyor. Ayrıca söz konusu satın almanın, eBay’e sipariş karşılama ve alışveriş sepeti optimizasyonu gibi stratejik çok kanallı yetenekler sağladığı, eBay’in oyun kartı satıcıları için arzu edilen bir platform olarak konumunu koruduğunu ve tüm müşteriler için genel deneyimi geliştirdiği aktarıldı.

“eBay, koleksiyonerlerin sevdiği çevrimiçi bir varış noktası sunmak için yerel hobi mağazalarına ve Main Street perakendecilerine güç vererek, ticari kartlardaki 26 yıllık deneyimimizi geliştirmeye devam ediyor.” diyen eBay Koleksiyon Başkan Yardımcısı Dawn Block, sözlerine şöyle devam etti: “eBay her zaman müşterilerimizin bu alandaki tutkusunu körükledi ve alıcılar ile satıcılar arasındaki bağlantıları kolaylaştırdı. TCGplayer ile kategoriler arasında müşteri deneyimini geliştirebilir, daha fazla ilişki kurabilir ve dünyanın dört bir yanındaki meraklılara hitap edebiliriz.”

Koleksiyon kart oyunları ticareti konusunda uzmanlaşmış bir dijital şirketi olarak kurulan ve bugün koleksiyon endüstrisi için lider bir pazar yeri platformuna dönüşen TCGplayer, koleksiyon endüstrisindeki alıcılar ve satıcılar için faydalı olan robotik otomasyon gibi uygulamalar, veri yönetimi araçları ve teknolojileri geliştirerek binlerce hobi mağazasını ve çevrimiçi satıcıyı dünya çapındaki müşteriler ve koleksiyoncularla buluşturuyor. Amaca yönelik bir şirket olan TCGplayer, dostluğu teşvik eden, çeşitliliği kucaklayan ve tutku yayan bir kültür yarattığını ve bundan dolayı gurur duyduğunu belirtiyor.

“Bu yeni bölüm, eBay’de bağımsız olarak çalışmaya devam etmemize ve aynı zamanda hobiciler ile toplulukları arasındaki bağlantıyı derinleştirmek için onlarca yıllık endüstri deneyiminden ve kaynaklarından yararlanmamıza izin veriyor.” diyen TCGplayer kurucusu ve CEO’su Chedy Hampson, sözlerine şöyle devam etti: “eBay’in desteğiyle, amacımızı ilerleteceğiz ve çevrimiçi olarak ve en sevdiğiniz yerel hobi mağazasında toplama deneyimini geliştirmek için araçlarımızı ve hizmetlerimizi genişleteceğiz.”

eBay ve TCGplayer arasında imzalanan satın alma anlaşmasının 2023 yılının ilk çeyreğinde tamamlanması bekleniyor. Söz konusu anlaşma, gerekli düzenleyici onaylar dahil olmak üzere geleneksel kapanış koşullarına tabi olacak.