Sharz.Net, 40 milyon TL yatırımla elektrikli araç şarj noktasını 1000’e yükseltecek


Dünya’da ve Türkiye’de elektrikli araç kullanımı yaygınlaşırken, elektrikli araçlar için gerekli olan şarj noktalarının altyapı çalışmaları da tüm hızıyla devam ediyor. 461 adet elektrikli araç şarj noktası ile Türkiye’nin en yaygın şarj ağlarından birine sahip olan Sharz.Net, 40 milyon TL’lik yeni yatırımla istasyon altyapılarını ve ağlarını geliştireceklerini açıkladı.

İlk şarj istasyonunu 4 sene önce kuran ve bugüne kadar 20 milyon TL yapan Sharz.Net, söz konusu 40 milyon TL’lik yeni yatırımla elektrikli araç şarj noktasını 2023 yılı sonuna kadar 1000 adete ulaştırmayı hedefliyor. Şirketin bir diğer hedefi ise 2030 yılına kadar 20 bin şarj noktasına ulaşmak.

“Elektrikli araçlar konusunda halen ülke olarak kat edeceğimiz daha çok yol var ve bu pazarda, global çapta önde gelen ülkelerden birinin de Türkiye olması adına canla başla çalışıyoruz.” diyen Sharz.Net Genel Koordinatörü Ayşe Ece Şengönül, sözlerine şöyle devam etti: “Bugün 461 adet olan şarj istasyonu sayımızı, 40 Milyon TL yatırım bedeliyle, 2023 sonuna kadar 1000 adete ulaştırma kararı aldık. Kurulacak ek 600 istasyondan 50’si DC yani hızlı şarj istasyonu olacak.”

Türkiye’deki mevcut şarj noktalarının yetersiz olduğuna dikkat çeken ve bugün İngiltere’de halka açık 20 bin şarj noktası olduğunu belirten Ayşe Ece Şengönül, “Bu sayı ülkemizde şu an ortalama 4 bin dolaylarında ve yüzde 10’unu Sharz.net oluşturuyor. 2030’a kadarsa istasyon sayımız minimum 20 bine ulaşacak. Ancak en önemli husus, elektrik üretiminde dışa bağımlılığı ortadan kaldırmak adına doğal kaynaklarımızdan yararlanmak ve kendi elektriğimizi üretmek. Zira elektrikli araç sayısı arttıkça elektrik tüketimi de artacak. Artık yeni kaynaklara ihtiyaç var.” dedi.