Tesla, Full-Self Driving yazılımının fiyatını 15 bin dolara yükseltti


Elektrikli araç ve otonom sürüş konularında akla gelen ilk marka olarak karşımıza çıkan Tesla, opsiyonel olarak sunulan otonom sürüş yazılımının fiyatına zam yaptı.

Tesla CEO’su Elon Musk tarafından Twitter üzerinden yapılan açıklamaya göre, Full-Self Driving yazılımının fiyatı zamlanarak 15 bin dolar oldu. Full-Self Driving yazılımı, Elon Musk tarafından yapılan açıklamaya kadar 12 bin dolarlık fiyat etiketi ile satılıyordu.

Gerçekleşen 3 bin dolarlık fiyat artışının 5 Eylül itibariyle geçerli olacağını belirten Elon Musk, 5 Eylül tarihine kadar verilen siparişte 12 bin dolarlık fiyat etiketinin geçerli olacağını açıkladı.

Full-Self Driving yazılımının aylık abonelik sistemiyle de müşterilere sunulduğunu ve aylık abonelik ücretinin ise 199 dolar olduğunu belirtelim. Elon Musk veya Tesla, aylık abonelik ücretine zam yapılıp yapılmadığı konusunda açıklama yapmadı.

İlk olarak 2019 yılında 5 bin dolarlık fiyat etiketi ile satışa sunulan Full-Self Driving yazılımı, 2020 yılının Ekim ayında zamlanarak 10 bin dolara, 2021 yılının Eylül ayında ise bir kez daha zamlanarak 12 bin dolara yükselmişti.