Dünyanın en büyük şirketleri ne kadar para kazanıyor?


Dünyanın en büyük şirketleri Apple, Microsoft, Alphabet (Google), Facebook, Amazon ve daha fazlasının saniye başına, dakika başına, saat başına, günlük ve yıllık ne kadar para kazandığını hiç merak ettiniz mi?

ABD merkezli finansal teknoloji şirketi Tipalti tarafından yapılan araştırma ile saniyede en çok para kazanan şirketleri bulmak için dünyanın en büyük ve en tanınmış 50 şirketinin yıllık kar rakamları incelendi. İnceleme sonucuna göre zirvede yer alan Apple, tam zamanlı olarak çalışan bir çok Amerika vatandaşının bir hafta içerisinde kazandığı paradan daha fazlasını bir saniyede kazanıyor.

Yapılan araştırmaya göre saniye başına 1,752 dolar, dakika başına 105 bin dolar, saat başına 6 milyon dolar ve günlük 151 milyon dolardan fazla kazanan Apple’ın yıllık kazancı ise 55 milyar dolardan fazla. Hatta siz bu haberi okurken Apple’ın yüzbinlerce dolar daha kazandığını belirtelim.

Apple’ın ardından dünyanın en çok kazanan ikinci şirketi olan Microsoft, saniye başına 1,244 dolar, dakika başına 74 bin dolar, saat başına 4 milyon dolar ve günlük 107 milyon dolardan fazla kazanıyor. Microsoft’un yıllık kazancı ise 39 milyar dolardan fazla.

Yapılan araştırmaya göre dünyanın en çok kazanan üçüncü şirketi olan Google’un çatı şirketi Alphabet, saniye başına 1.089 dolar, dakika başına 65 bin dolar, saat başına 3 milyon dolardan fazla kazanıyor. Alphabet’in yıllık kazancı ise 94 milyar dolardan fazla.

Dünyanın en çok kazanan 10 şirketi şu şekilde:

Dünyanın en büyük şirketleri ne kadar para kazanıyor? (1)

Tipalti tarafından yapılan araştırmaya göre dünyanın en çok kazanan 50 şirketine göz atmak ve şirketlerin anlık kazançlarına göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.