Eski Apple mühendisi, Apple Car’ın ticari sırlarını çaldığını kabul etti


2015-2018 yılları arasında Apple’da çalışan ve şirketin Project Titan kod adlı Apple Car projesinde görev alan Eski Apple mühendisi Xiaolang Zhang, Project Titan’ın ticari sırlarını çaldığını kabul etti.

Project Titan üzerinde çalışmak üzere işe alınan ve 2018 yılında Çin merkezli elektrikli araç üreticisi Xpeng Motors’da çalışmak için Apple’dan ayrılan Xiaolang Zhang, Project Titan’ın ticari sırlarını çaldığı anlaşılınca Temmuz 2018’de Çin’e uçmayı planladığı San Jose havaalanında FBI tarafından tutuklanmıştı.

San Jose’deki federal mahkemede suçunu kabul eden ve 10 yıla kadar hapis cezasının yanı sıra 250 bin dolara kadar para cezası ile karşı karşıya kalan Xiaolang Zhang, şirketin elektrikli araç projesiyle ilgili dahili Apple dosyalarını, Apple’ın elektrikli araç prototiplerini, prototip gereksinimlerini açıklayan referans kılavuzları ile PDF’leri ve otonom devre kartının mühendislik şemalarını çalmakla suçlanıyor.

ABD hükümetiyle bir savunma anlaşması imzalayan ve daha sonra suçunu kabul eden Xiaolang Zhang’ın alacağı ceza, 14 Kasım Pazartesi günü gerçekleşecek mahkeme ile kesinleşecek. Xiaolang Zhang’ın avukatı ve Apple, konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmadı.