Meta’nın yeni sanal gerçeklik gözlüğü, Ekim ayında tanıtılacak


Amerikalı komedyen ve sunucu Joe Rogan tarafından Spotify’da yayınlanan The Joe Rogan Experience isimli podcast programına katılan Mark Zuckerberg, Meta’nın yeni sanal gerçeklik gözlüğünü Ekim ayında tanıtacağını söyledi.

Mark Zuckerberg tarafından aktarılan bilgilere göre, eski ismi Facebook olan ve ismini değiştirerek tamamen Metaverse’e odaklanan Meta, yeni ve şimdiye kadarki en gelişmiş sanal gözlüğünü Ekim ayında gerçekleştireceği Connect 2022 konferansında tanıtacak.

Meta Quest Pro olarak adlandırılacağı tahmin edilen yeni sanal gerçeklik gözlüğünün, göz ve yüz izleme gibi özellikler ile sosyal varlığa odaklanacağını ifade eden Mark Zuckerberg, gözlüğün kullanıcıların yüz ifadelerini yakalamak ve sözlü olmayan iletişimi geliştirmek için gerçek zamanlı olarak avatarlarına kopyalamak için tasarlandığını söyledi.

Mark Zuckerberg ayrıca, Meta’nın AR (Artırılmış Çerçeklik) gözlüklerinin birkaç yıl uzakta olmasına rağmen, Ekim ayında tanıtılacak sanal gerçeklik gözlüğünün bazı karma gerçeklik özelliklerine sahip olacağını belirtti.