Web3 alan adı sağlayıcısı ENS, Eth.link domainini kaybedebilir


Kripto cüzdanları, web siteleri ve daha fazlası için merkezi olmayan adlandırmalar sunan Web3 alan adı sağlayıcısı Ethereum Name Service (ENS), Eth.link domainini süresi dolduğu için kaybedebilir.

Bunun nedeni, domaini yenileme yetkisine sahip tek kişi olan Virgil Griffith’in, Kuzey Korelililerin yaptırımları aşmak için kripto para kullanmalarına yardım etmekten 63 ay hapis cezası alması ve şu an hapiste bulunduğu için domaini yenileyemiyor olmasıdır.

Alan adı, barındırma ve sunucu servisi GoDaddy tarafından yapılan açıklamaya göre, eth.link domainin süresi 26 Temmuz’da doldu ve 5 Eylül’de yeniden herkes için satışa sunulacak.

Paylaştığı bir tweet ile EasyDNS CEO’su Mark Jeftovic’in domaini bir yıl daha yenilemek için GoDaddy ile anlaştığını, ancak GoDaddy’nin aniden ve haber vermeksizin anlaşmayı iptal ettiğini belirten ENS DAO, Virgil Griffith’in hesabına yeniden erişmek ve domaini yenilemek için çalışmalarına devam ediyor.

CoinDesk’e yaptığı açıklamada “Bunun gibi olaylar nihayetinde merkezi olmayan adlandırma sistemlerinin önemini gösteriyor.” diyen ENS Yönetici Müdürü Khori Whittaker, sözlerine şöyle devam etti: “eth.link yenilendikten sonra GoDaddy, bu eski adlandırma sisteminin sahip olduğu gücü ve kontrolü ortaya koyarak etki alanını ‘yeniden sona erdirmeye’ karar verdi. Buna karşılık, herhangi biri yenileme veya uzatma için ödeme yaparak bir ENS alanını destekleyebilir.”