NetEase, Fransa merkezli oyun şirketi Quantic Dream’i satın aldı


Reklam hizmetleri, e-posta hizmetleri ve e-ticaret platformları geliştiren Çin merkezli teknoloji şirketi NetEase, oyun bölümü NetEase Games’in Fransa merkezli oyun geliştiricisi ve yayıncısı Quantic Dream’i satın aldığını duyurdu.

1997 yılının Mayıs ayında David Cage tarafından kurulan Quantic Dream, bugüne kadar The Nomad Soul, Fahrenheit, Heavy Rain, Beyond: Two Souls ve Detroit: Become Human olmak üzere beş oyun geliştirdi.

NetEase tarafından yapılan açıklamaya göre Quantic Dream, NetEase Games’in Avrupa’daki ilk stüdyosu olacak ve NetEase’in dünya çapında yenilikçiliği ve oyun geliştirmeyi destekleme vizyonunu gerçekleştirmede önemli bir adımı temsil edecek.

David Cage ve Guillaume de Fondaumière tarafından yönetilen Quantic Dream, video oyunlarını tüm platformlarda yaratmaya, yayınlamaya ve aynı zamanda NetEase’in önemli oyun geliştirme yeteneklerinden yararlanırken, üçüncü taraflarca geliştirilen oyunları desteklemeye ve yayınlamaya odaklanarak bağımsız olarak çalışmaya devam edecek.

“Quantic Dream ile ortak vizyon, karşılıklı güven ve saygı ile bağlı heyecan verici yeni bir büyüme aşamasına başlamaktan heyecan duyuyoruz.” diyen NetEase CEO’su William Ding, sözlerine şöyle devam etti: “Tam potansiyelini gerçekleştirmek için Quantic Dream’i destekleyin. Quantic Dream’in vahşi yaratıcılığını ve olağanüstü anlatı odağını NetEase’in güçlü tesisleri, kaynakları ve yürütme yetenekleriyle birleştirerek, dünya çapındaki oyunculara sunduğumuz interaktif eğlence deneyimini yeniden tanımlayabilecek sonsuz olasılıklar olduğuna inanıyoruz.”

“Bu satın alma, çeyrek asırlık tam bağımsızlığın ardından stüdyomuz için önemli bir dönüm noktasıdır” diyen Quantic Dream CEO’su David Cage, sözlerine şöyle devam etti: “NetEase Games, yaratıcı özgürlüğümüze ve benzersiz çeşitlilikteki ekibimizin dürtü ve tutkusuna değer veriyor. Artık, bir grup olarak paylaştığımız, insanlara duygusal düzeyde dokunan önemli başlıklar yaratma vizyonumuzu hızlandırabileceğiz. Oldukça farklılaşmış oyunlarımız var ve en iyisinin henüz Quantic Dream’den gelmediğine gerçekten inanıyorum.”