Fintech girişimi Alloy, 1,5 milyar dolar değerleme ile 52 milyon dolar yatırım aldı


Bankaların ve fintech şirketlerinin işe alım, işlem izleme ve kredi yüklenim kararlarını otomatikleştirmelerine yardımcı olan kimlik doğrulama platformunun geliştiricisi Alloy, 1,5 milyar dolar değerleme ile 52 milyon dolar yatırım aldı.

Lightspeed Venture Partners ve Avenir Growth’un ortak liderliğinde gerçekleşen yatırım turuna Canapi Ventures, Bessemer Venture Partners, Avid Ventures ve Felicis Ventures katıldı.

2015 yılında Charles Hearn, Laura Spiekerman ve Tommy Nicholas tarafından kurulan New York merkezli Alloy, kurulduğunda tek API hizmetini ve SaaS teklifini kullanarak bankaların ve fintech’lerin daha iyi kimlik ve risk kararları almasına yardımcı olmayı hedefliyordu. Günden güne hizmet alanını genişleten şirket, işlem izlemeyi ve kredi taahhütnameyi de otomatikleştirme teklifini geliştirdi.

Bankacılığın sınırsız, herkes için erişilebilir olduğu bir geleceğin yaratılmasına ve küçük kredi birlikleri ile yerel bankaların topluluklarına daha iyi hizmet verebilmek için dijital ürün genişletmelerine yardımcı olan Alloy, bunun yanı sıra alternatif veri kaynaklarına kolay erişim sağlayarak, finansal kuruluşların karar vermedeki önyargıları ortadan kaldırmasına ve kimlik, ehliyet gibi geleneksel bir kimliğe sahip olmayabilecek başvuru sahiplerini doğrulamaya yardımcı oluyor.

Aralarında Ally Bank, HMBradley ve Gemini’nin de bulunduğu 300’den fazla şirkete hizmet sunan Alloy, bu ayın başlarında Kuzey Amerika, EMEA, Latin Amerika ve APAC bölgelerine genişledi ve faaliyet gösterdiği ülke sayısını 40’a yükseltti.

Alloy kurucu ortağı ve CEO’su Tommy Nicholas, alınan yatırım ile şirketlerin karşı karşıya olduğu dolandırıcılık sorunlarını daha iyi çözebileceklerini ve global talebi karşılamak için büyümelerini hızlandırabileceklerini açıkladı.