WePlay Ventures ve Lima Ventures, UDO Games hisselerini TaleWorlds’e sattı


2013 yılında Mustafa Türker Karahan, Gökhan Güngör ve Andaç Altak tarafından kurulan Ankara merkezli mobil oyun şirketi UDO Games, geçtiğimiz yılın Ağustos ayında WePlay Ventures ve Lima Ventures ortaklığında gerçekleşen yatırım turunda 4,2 milyon dolar değerleme ile 420 bin dolar yatırım almıştı.

Yatırımın turunun üzerinden henüz 1 yıl geçmişken WePlay Ventures ve Lima Ventures, UDO Games hisselerini Mount & Blade oyun serisinin geliştiricisi ve Türkiye’nin, hatta dünyanın en büyük oyun şirketlerinden biri olan Ankara merkezli TaleWorlds Entertainment’a sattığını açıkladı. Söz konusu satış işleminin finansal detayları açıklanmadı.

Kurulduktan 1 yıl sonra, 2014 yılında yayınladığı Incredible Toys isimli action runner ve tower defense kategorilerinde yer alan casual oyunu ile ses getiren UDO Games, Avrupa ve Türkiye’de bir çok ödül kazanmayı başarmıştı. Şirket, ardından “io” türünde geliştirmiş olduğu Goons.io, Spear.io, Facepunch.io, Boas.io ve Blobie.io oyunları ile 45 milyondan fazla indirme sayısına ulaşarak dikkatleri üzerine çekti.

“WePlay olarak sevgili Lima Ventures ekibi ile UDO Games’e yatırım yaptığımız günden beri potansiyellerinin son derece farkındaydık. Onlar da almış oldukları yatırımı doğru kullanarak çok başarılı işlere imza attılar.” diyen WePlay Yönetim Kurulu Başkanı Bora Kocyigit, sözlerine şöyle devam etti: Ancak açık söylemek gerekirse bu kadar hızlı bir exit biz de beklemiyorduk. WePlay olarak henüz 2. yılımızı tamamlamadan 1 yıl önce yatırım yaptığımız bir girişimin exit etmesi bize de ne kadar doğru bir iş yaptığımızı kanıtlamış oldu. Aynı şekilde erken aşamadaki oyun girişimlerini var gücümüzle desteklemeye ve yeni exit hikayeleri yaratmaya devam edeceğiz. UDO Games ekibini tebrik ediyor ve bundan sonraki işlerinde başarılar diliyorum.”

Lima Ventures Yönetici Ortağı Ahmet Argun tarafından yapılan açıklama ise şu şekilde: “Konusunda uzman olan doğru iş ortakları ile doğru girişimlere yatırım yapmak ve bu girişimleri smart money özelliğimizi kullanarak süreç boyunca destekleyerek hep birlikte büyütmek en güçlü yönümüz. Tüm dünyayı etkileyen bu durgunluk döneminde iyi koşullarla bir exit gerçekleştirmek önemli bir başarı.”