Meta, Facebook, Instagram ve WhatsApp’tan daha fazla para kazanmak istiyor


Kazancının büyük bir bölümünü reklam gelirlerinden elde eden Meta (eski adıyla Facebook), Apple’ın iOS’taki reklam izleme değişiklikleri ve dijital reklam harcamalarındaki düşüş nedeniyle Facebook, Instagram ve WhatsApp’tan daha fazla para kazanmak istiyor.

New Monetization Experiences (Yeni Para Kazanma Deneyimleri) olarak isimlendirilen yeni birim kuran Meta, daha önce Meta’nın araştırma başkanı olan Pratiti Raychoudhury tarafından yönetilecek bu birim ile Facebook, Instagram ve WhatsApp için olası ücretli özellikler geliştirecek ve yeni gelir kaynakları oluşturacak.

Meta’nın para kazanmadan sorumlu başkan yardımcısı John Hegeman, The Verge ile yaptığı röportajda, şirketin reklam işini büyütmeye kararlı olduğunu ve insanların uygulamalarında reklamları kapatmak için ödeme yapmalarına izin verme planlarının olmadığını söyledi.

“İnsanların ödemeye istekli olacağı ve ödemekten heyecan duyacağı yeni ürünler, özellikler ve deneyimler oluşturmak için fırsatlar gördüğümüzü düşünüyorum.” diyen John Hegeman, düşünülmekte olan ücretli özellikler hakkında ayrıntılı bilgi vermeyi reddetti.

Meta tarafından konuyla ilgili resmi bir açıklama yapılmazken, şirketin sosyal medya platformlarından nasıl, ne şekilde para kazanacağı ve geliştireceği ücretli özellikler şimdiden merak konusu.