Binance, USDC, USDP ve TUSD stablecoin desteğini sonlandırıyor


İşlem hacmine göre dünyanın en büyük kripto para borsası, dünyanın önde gelen blok zinciri ekosistemi ve kripto para altyapı sağlayıcısı Binance, kullanıcıları için likidite ve sermaye verimliliğini artırmak amacıyla USD Coin (USDC), Pax Dollar (USDP) ve TrueUSD (TUSD) stablecoin desteğini sonlandıracağını duyurdu.

Binance tarafından yapılan açıklamaya göre, kullanıcıların mevcut USDC, USDP ve TUSD stablecoin bakiyeleri, 29 Eylül Perşembe günü saat 03:00 (UTC) itibariyle aynı oranda, yani 1:1 oranında otomatik olarak BUSD (Binance USD) stablecoinine dönüştürülecek. Bu işlem, kullanıcıların para çekme seçimini etkilemeyecek. Kullanıcılar, BUSD cinsinden hesap bakiyelerine 1:1 oranında USDC, USDP ve TUSD cinsinden para çekebilecek.

Yapılan açıklamaya göre USDC, USDP ve TUSD stablecoin, tüm işlem çiftleri ile birlikte dönüştürme işleminin gerçekleştirileceği aynı gün, yani 29 Eylül Perşembe günü saat 03:00 (UTC) itibariyle Binance’den delist edilecek.

Geçtiğimiz nisan ayında 400 milyon dolar yatırım alan ve BlackRock, Fidelity, FTX ve Accel’in desteklediği Circle tarafından üretilen USDC, 50 milyar doları aşan piyasaya değeri ile en büyük ikinci stablecoin konumunda. CoinMarketCap verilerine göre, USDC’nin günlük hacmi 5 milyar doların üzerinde.

19,5 milyar doları aşan piyasa değeri ile BUSD, en büyük üçüncü stablecoin. TUSD ve USDP, sırasıyla 1 milyar dolar ve 945 milyon doları aşan piyasa değeri ile beşinci ve altıncı sırada yer alıyor.