Güneş enerjisiyle çalışan elektrikli araçlar geliştiren Lightyear, 81 milyon dolar yatırım aldı


Ölçeklenebilir, şebekeden bağımsız güneş enerjisiyle çalışan elektrikli araçlar geliştiren Lightyear, Invest-NL liderliğinde gerçekleşen yatırım turunda 81 milyon dolar yatırım aldı. Yatırım turuna Invest-NL haricinde SHV Holdings ve DELA katıldı.

2016 yılında Arjo van der Ham, Koen van Ham, Lex Hoefsloot, Martijn Lammers ve Qurein Biewenga tarafından kurulan, Richard Branson’ın da yatırım yaptığı Hollanda merkezli Lightyear, tavanında solar paneller bulunan ve güneş enerjisiyle çalışan yeni nesil elektrikli araçlar geliştiriyor.

Girişimin 250 bin Euro fiyat etiketi ile satışa sunmayı planladığı Lightyear 0 isimli elektrikli araç, güneş ışığından enerji elde ettiği sürece şarja ihtiyaç duymadan 1 ay kullanılabilecek. 2019 yılında piyasaya sürülen ve önümüzdeki aylarda üretimine başlanacak olan araçtan 946 adet üretileceği açıklandı.

TechCrunch’a açıklamalarda bulunan Lightyear Halkla İlişkiler ve İletişim Başkanı Rachel Richardson, “Lightyear 0 bir teknoloji göstericisi olarak tasarlandığından, sınırlı miktarlarda üreteceğiz ve bu ilk otomobil yalnızca Avrupa Birliği’ndeki ülkelere, Norveç ve İsviçre’ye teslim edilecek.” dedi.

Lightyear kurucu ortağı ve CEO’su Lex Hoefsloot, yatırım sonrasında şu açıklamayı yaptı: “Mevcut pazar ortamında, teknolojimizin olumlu toplumsal etki için inanılmaz bir potansiyeli var, bu nedenle bu çaptaki yatırımları Lightyear’ın ürün vizyonunun bir kanıtı olarak görüyorum. Invest-NL’nin, tüm konsorsiyumun ve diğer yatırımcılarımız ile stratejik ortaklarımızın desteği sayesinde, Lightyear iyi bir konuma geldi ve dünyanın ilk güneş arabasını teslim etme ve daha sürdürülebilir bir gelecek için çalışma yolunda ilerlemeye devam ediyor.”