Apple Watch Series 8 ve ikinci nesil Apple Watch SE tanıtıldı


Apple, en çok satan iki akıllı saat modeline çığır açıcı teknolojiler ve performansın yanı sıra güvenlikle ilgili önemli inovasyonlar getiren Apple Watch Series 8’i ve ikinci nesil Apple Watch SE’yi tanıttı. Apple Watch Series 8’in çok sevilen tasarımı büyük bir Hep Açık Retina Ekran’a ve çatlamaya dayanıklı güçlü bir ön kristale sahip. Tüm gün süren 18 saatlik pil ömrüyle Apple Watch Series 8 sıcaklık algılama becerileri, Trafik Kazası Algılama ve uluslararası dolaşım gibi yenilikler getirerek EKG uygulaması ve düşme algılama gibi sınıfının en iyisi sağlık ve güvenlik özelliklerini daha da ileriye taşıyor. Yeni Apple Watch SE ise Aktivite takibi, yüksek ve düşük kalp atış hızı bildirimleri ve Acil SOS özelliği dahil olmak üzere temel Apple Watch deneyimini sunuyor.

9,299 TL başlangıç fiyat etiketine sahip olan Apple Watch Series 8 ve 5,999 TL başlangıç fiyat etiketine sahip olan ikinci nesil Apple Watch SE, Apple Türkiye tarafından yapılan açıklamaya göre, yakında Türkiye’de ön siparişe açılacak ve ardından satışa sunulacak.

Apple Watch Series 8 ve ikinci nesil Apple Watch SE tanıtıldı (1)

Apple Watch Series 8 çift sensörlü tasarımıyla sıcaklık algılamaya benzersiz bir yaklaşım getiriyor. Sensörlerden biri saatin arka kısmında, tene en yakın bölgede, diğeriyse hemen ekranın altında bulunuyor. Böylece dış ortamdan kaynaklanan sapmaları azaltıyor.

Gece ölçülen bilek sıcaklığı genel vücut sıcaklığı için iyi bir gösterge olabiliyor. Apple Watch Series 8’deki sensörler uyku sırasında bilek sıcaklığını her beş saniyede bir kontrol ediyor ve 0.1 °C kadar küçük değişimleri bile ölçebiliyor. Kullanıcılar egzersiz, uçak yolculuğu sonrası yorgunluk, hatta hastalık gibi etkenlere bağlı olarak referans sıcaklıkta geceden geceye oluşabilecek değişimleri Sağlık uygulamasında görebiliyor.

Trafik Kazası Algılama

Apple, Trafik Kazası Algılama özelliğini sunabilmek için gelişmiş bir sensör füzyonu algoritması geliştirdi. Bu algoritma Apple Watch’taki yeni ve daha güçlü jiroskop ve ivmeölçerden yararlanıyor. Apple Watch’taki ivmeölçer, tüm akıllı saatlerdeki en yüksek dinamik aralığa sahip ivmeölçer olma özelliğini taşıyor. Algoritmayı oluşturmak amacıyla, profesyonel çarpışma testi laboratuvarlarında bu yeni hareket sensörlerinden elde edilen veriler toplandı. Yaygın olarak kullanılan binek otomobillerle gerçekleştirilen testlerde önden, arkadan, yandan darbe ve devrilme dahil, yaşanmış gerçek kazaların simülasyonları kullanıldı. Trafik Kazası Algılama özelliği, hareket verilerine ek olarak barometreyi, GPS’i ve iPhone’daki mikrofonu da girdi olarak kullanarak ciddi bir trafik kazasının göstergesi olabilecek benzersiz modelleri algılayabiliyor.

Apple Watch Series 8 ve ikinci nesil Apple Watch SE tanıtıldı (2)

Apple Watch, ciddi bir trafik kazası algıladığında kullanıcıyla iletişim kuruyor ve 10 saniyelik bir geri sayımın ardından kullanıcı tepki vermezse acil çağrı merkezini arıyor. Kullanıcının aygıtının konumu acil durum müdahale ekiplerinin yanı sıra kullanıcının acil durum kişilerine de gönderiliyor. Apple Watch’taki Trafik Kazası Algılama özelliği ve iPhone kusursuz biçimde birlikte çalışarak kullanıcılara etkili bir şekilde yardım ulaştırılmasını sağlıyor. Ciddi bir trafik kazası algılandığında, kullanıcının yakınında bulunma olasılığı yüksek olan Apple Watch’ta acil çağrı merkezini arama arayüzü gösteriliyor. Ardından olabilecek en iyi bağlantı için erişim alanında bulunuyorsa iPhone üzerinden arama yapılıyor.

Düşük Güç Modu

Kullanıcıların daha da uzun süre bağlantıda kalmalarını sağlayan yeni Düşük Güç Modu, Apple Watch Series 8’de pil ömrünü uzatarak iPhone ile beraberken 36 saate kadar ulaştırabiliyor. Bu yeni mod Hep Açık Retina Ekran, otomatik antrenman başlatma, kalp sağlığı bildirimleri dahil birçok sensörü ve özelliği geçici olarak devre dışı bırakıyor veya sınırlıyor.

Apple Watch SE

Gelişmiş özellikleri yeni ve uygun bir fiyatla sunan yeni ikinci nesil Apple Watch SE, kullanıcıların Apple Watch yolculuğuna başlamaları, Aile Ayarları ile birlikte kullanmaları veya sevdiklerine hediye etmeleri için harika bir seçenek. Apple Watch SE’deki güçlü gelişmeler arasında Apple Watch Series 8’dekiyle aynı olan ve bir önceki nesle göre yüzde 20 daha fazla hız sağlayan gelişmiş çift çekirdekli işlemciye sahip S8 SiP’nin yanı sıra Trafik Kazası Algılama ve uluslararası dolaşım özellikleri yer alıyor.

Aynı kasa tasarımına sahip ikinci nesil Apple Watch SE, yeniden tasarlanan ve naylon kompozit malzemeden üretilmiş uyumlu arka kasasıyla şimdi her zamankinden daha hafif. watchOS 9 sayesinde Apple Watch SE kullanıcıları gelişmiş fitness ve sağlık özelliklerine ek olarak yeni Pusula uygulamasının avantajlarından da yararlanabiliyor. Tüm kayışlarla uyumlu olan ikinci nesil Apple Watch SE, 40 mm ve 44 mm olmak üzere iki farklı boyutta alüminyum kasa ve gece yarısı, yıldız ışığı ve gümüş rengi seçenekleriyle sunuluyor.

Apple Watch Series 8 ve ikinci nesil Apple Watch SE tanıtıldı (3)

Apple Watch ve Çevre

Apple Watch Series 8 ve ikinci nesil Apple Watch SE, gezegenimiz üzerinde minimum etki yaratacak şekilde tasarlandı. Her iki modelde de kasada yüzde 100 geri dönüştürülmüş alüminyum, Taptic Engine’da yüzde yüz geri dönüştürülmüş tungsten ve tüm mıknatıslarda yüzde 100 geri dönüştürülmüş nadir bulunan toprak elementleri kullanılıyor. Apple Watch için bir ilk olarak, Apple Watch Series 8’in çok katmanlı baskı devre kartlarındaki kaplamalarda ve yeni Apple Watch SE’deki SiP kaplamalarında olmak üzere, her iki modelde de yüzde 100 geri dönüştürülmüş altın kullanıldı. Ayrıca her iki model de cıva, BFR, PVC ve berilyum içermiyor. Hiçbir Apple Watch ambalajının dış kısmında şeffaf plastik kullanılmıyor ve ambalajların yüzde 94’ü veya daha fazlasında lif kullanılıyor. Bu da Apple’ı 2025 yılının sonuna kadar ambalajlarda plastik kullanımını tamamen sona erdirme hedefine yakınlaştırıyor.

Apple bugün küresel kurumsal operasyonlarında tamamen karbon nötr olmayı başardı. 2030’a kadar ise üretim tedarik zincirinin tamamı ve bütün ürün yaşam döngüleri dahil tüm çalışmalarında yüzde 100 karbon nötr olmayı planlıyor. Bu da satılan her Apple aygıtının bileşen üretimi, montaj, nakliye, müşteri kullanımı ve şarjdan geri dönüşüm ve malzemelerin geri kazanılmasına kadar her aşamada iklim üzerinde net sıfır etkiye sahip olması demek.

Karşınızda Apple Watch Series 8 ve ikinci nesil Apple Watch SE