Apple Watch Ultra tanıtıldı


Apple, yeni ve çarpıcı bir tasarımın yanı sıra dayanıklılık, keşif ve macera için geliştirilmiş çok çeşitli özelliklere sahip Apple Watch Ultra modelini tanıttı. Apple Watch Ultra, şimdiye kadarki en büyük ve en parlak Apple Watch ekranını ortaya çıkaran 49 mm titanyum kasa ve düz safir ön kristal ile geliyor. Özelleştirilebilir Eylem düğmesi çok sayıda yararlı özelliğe anında erişim olanağı sunuyor. Apple Watch Ultra, normal kullanımda 36 saate kadar pil ömrüyle şimdiye kadar bir Apple Watch’ta sağlanan en iyi pil ömrüne sahip. Üstelik bir günden uzun süren deneyimler için ideal olan yeni düşük güç ayarı, pil ömrünü 60 saate kadar çıkarabiliyor. Daha büyük Apple Watch Ultra ekranı için özel olarak tasarlanan Yol Rehberi saat kadranında, yerleşik olarak yer alan pusulanın yanı sıra sekiz adede kadar komplikasyon için alan bulunuyor.

Amerika Birleşik Devletleri ve belirli ülkelerde bugünden itibaren sipariş edilebilecek ve 23 Eylül Cuma gününden itibaren satışa sunulacak Apple Watch Ultra, Apple Türkiye tarafından yapılan açıklamaya göre, 27,999 TL başlangıç fiyat etiketiyle yakında Türkiye’de ön siparişe açılacak ve ardından satışa sunulacak.

Apple Watch Ultra tanıtıldı (1)

Havacılık ve uzay endüstrisi standartlarında titanyumdan üretilen Apple Watch Ultra ağırlık, sağlamlık ve korozyona dayanıklılık arasında mükemmel bir denge sunuyor. Kasa, düz safir ön kristalin tüm kenarlarını çevreleyecek şekilde yükselerek şimdiye kadarki tüm Apple Watch’lara göre 2 kat daha parlak olan 2000 nite kadar Retina ekranı koruyor. Yüksek kontrastlı uluslararası turuncu renkteki yeni Eylem düğmesi Antrenman, Pusula Ara Noktaları ve Backtrack gibi çeşitli özelliklere anında erişim için kolayca özelleştirilebiliyor.

Apple Watch Ultra sesli görüşmelerin ses kalitesini her koşulda önemli ölçüde iyileştiren üç yerleşik mikrofona sahip. Uyarlanabilir hüzmeleme özelliği algoritması, mikrofonları kullanarak sesi yakalarken ortamdaki arka plan seslerini azaltarak olağanüstü bir netlik sağlıyor. Rüzgarlı ortamların zorlu şartlarında Apple Watch Ultra, sesin görüşmeler sırasında net ve anlaşılabilir olmasını sağlamak için yapay öğrenme teknolojileri gibi gelişmiş rüzgar gürültüsünü azaltma algoritmalarından yararlanıyor.

Apple Watch Ultra tanıtıldı (2)

Dayanıklılık sporcuları ve koşucular için özel olarak tasarlanan Trail Loop, şimdiye kadarki en ince Apple Watch kayışı. Yumuşak, esnek ve hafif örgü kumaş Trail Loop’un bileğe en iyi şekilde oturmasına olanak veriyor. Pratik kayış köprüsüyse kayışın hızla ve kolayca ayarlanmasını sağlayacak şekilde tasarlandı.

Gezginler düşünülerek tasarlanan Alpine Loop kayış, dikiş ihtiyacını ortadan kaldıran tek bir sürekli örgü işlemiyle üretilmiş iki entegre katmandan oluşuyor. Yüksek dayanıklılığa sahip iplikle güçlendirilen üstteki yüzeyler G şeklindeki titanyum kopçanın ayarlanabilmesini ve yerine sıkıca oturmasını sağlıyor.

Ocean Kordon, titanyum toka ve tokayla uyumlu yaylı kilit mekanizmasıyla ekstrem su sporları ve hobi amaçlı dalış aktiviteleri için özel olarak tasarlandı. Kalıbında esnek bir floroelastomer kullanılan kordon, esneyerek ve boru geometrisinden yararlanarak bileğe tam oturuyor. Ocean Kordon’un, kullanıcıların dalış elbiseleri üzerine rahatça takılabilmesini sağlayan isteğe bağlı ekstra uzun kordon seçeneği de bulunuyor.

Apple Watch Ultra tanıtıldı (3)

Diğer Özellikler

Apple Watch Ultra, Apple Watch’u dünyanın en çok satan akıllı saati haline getiren tüm bağlantı, aktivite ve sağlık özelliklerini bir araya getiriyor. Bu özellikler arasında kalp atış hızı izleme, EKG ve Kanda Oksijen uygulamaları, Aktivite halkaları ve Farkındalık uygulamasının yanı sıra ek sağlık, güvenlik ve navigasyon özellikleri de yer alıyor.

Apple Watch Ultra çift sensörlü tasarımıyla sıcaklık algılamaya benzersiz bir yaklaşım getiriyor. Sensörlerden biri saatin arka kısmında, tene en yakın bölgede, diğeriyse hemen ekranın altında bulunuyor. Böylece dış ortamdan kaynaklanan sapmalar azaltılıyor. Gece ölçülen bilek sıcaklığı genel vücut sıcaklığı için iyi bir gösterge olabiliyor. Apple Watch Ultra’daki sensörler uyku sırasında bilek sıcaklığını her beş saniyede bir kontrol ediyor ve 0.1 °C kadar küçük değişimleri bile ölçebiliyor. Kullanıcılar egzersiz, uçak yolculuğu sonrası yorgunluk, hatta hastalık gibi etkenlere bağlı olarak referans sıcaklıkta geceden geceye oluşabilecek değişimleri Sağlık uygulamasında görebiliyor.

İki yeni hareket sensörü ve gelişmiş sensör füzyonu algoritmasından yararlanan Apple Watch, Trafik Kazası Algılama özelliğiyle ciddi trafik kazalarını algılayabiliyor. Apple Watch, ciddi bir trafik kazası algıladığında kullanıcıyla iletişim kuruyor ve 10 saniyelik bir geri sayımın ardından kullanıcı tepki vermezse acil çağrı merkezini arıyor. Kullanıcının aygıtının konumu acil durum müdahale ekiplerinin yanı sıra kullanıcının acil durum kişilerine de gönderiliyor.

Apple Watch Ultra ve Çevre

Apple Watch Ultra, gezegenimiz üzerinde minimum etki yaratacak şekilde tasarlandı. Apple Watch için bir ilk olarak, Apple Watch Ultra’nın çok katmanlı baskı devre kartlarındaki kaplamalarda geri dönüştürülmüş altın bulunuyor. Ayrıca tüm mıknatıslarda yüzde 100 geri dönüştürülmüş nadir bulunan toprak elementleri ve Taptic Engine’da yüzde 100 geri dönüştürülmüş tungsten kullanıldı. Ekran camında arsenik bulunmuyor ve Apple Watch Ultra cıva, BFR, PVC ve berilyum içermiyor. Hiçbir Apple Watch ambalajının dış kısmında plastik kaplama kullanılmıyor. Ambalajların yüzde 98’i veya daha fazlasında lif kullanılıyor. Bu da Apple’ı 2025 yılının sonuna kadar ambalajlarda plastik kullanımını tamamen sona erdirme hedefine yakınlaştırıyor.

Apple bugün küresel kurumsal operasyonlarında tamamen karbon nötr olmayı başardı. 2030’a kadar ise üretim tedarik zincirinin tamamı ve bütün ürün yaşam döngüleri dahil tüm çalışmalarında yüzde 100 karbon nötr olmayı planlıyor. Bu da satılan her Apple aygıtının bileşen üretimi, montaj, nakliye, müşteri kullanımı ve şarjdan geri dönüşüm ve malzemelerin geri kazanılmasına kadar her aşamada iklim üzerinde net sıfır etkiye sahip olması demek.

Karşınızda Apple Watch Ultra