iPhone 14 ve iPhone 14 Plus tanıtıldı


Apple, 6.1 inç ve 6.7 inç olmak üzere iki boyut seçeneğiyle sunulan iPhone 14 ve iPhone 14 Plus’ı tanıttı. Yeni modeller kamerada inanılmaz gelişmeler ve çığır açıcı yeni güvenlik özellikleri sağlayan sofistike bir tasarıma sahip. iPhone 14 ve iPhone 14 Plus, yeni Ana kamera ve ön TrueDepth kamera, benzersiz perspektiflere olanak veren Ultra Geniş kamera ve geliştirilmiş bir görüntü kanalı olan Photonic Engine’dan oluşan güçlü kamera sistemiyle büyüleyici fotoğraflar ve videolar çekiyor. Yerleşik gizlilik ve güvenlikle tasarlanan her iki modelde de, zorlu iş yükleri için olağanüstü performans ve verimlilik sunan 5 çekirdekli GPU’ya sahip A15 Bionic çip bulunuyor. iPhone 14 ve iPhone 14 Plus, Trafik Kazası Algılama ve sektörde bir ilk olan, uydu üzerinden Acil SOS gibi kritik güvenlik özelliklerini de beraberinde getiriyor. Olağanüstü pil ömrüne, sektör lideri dayanıklılık özelliklerine ve süper hızlı 5G’ye sahip bu iPhone ürün serisi, önceki tüm modellere göre daha gelişmiş özellikler sunuyor.

30,999 TL başlangıç fiyat etiketine sahip olan iPhone 14, 16 Eylül Cuma gününden itibaren sipariş edilebilecek ve 23 Eylül Cuma gününden itibaren satışa sunulacak. iPhone 14 Plus ise, Apple Türkiye tarafından yapılan açıklamaya göre, 34,999 TL başlangıç fiyat etiketiyle yakında Türkiye’de ön siparişe açılacak ve ardından satışa sunulacak.

iPhone 14 ve iPhone 14 Plus tanıtıldı (1)

Popüler 6.1 inç boyutun yanı sıra yeni ve büyüleyici 6.7 inç boyut seçeneğiyle gelen iPhone 14 ve iPhone 14 Plus, beş göz alıcı renkte sunulan, havacılık ve uzay endüstrisi standartlarında alüminyumdan oluşan dayanıklı ve şık bir tasarıma sahip. iPhone 14 Plus’ın daha büyük ekranı, online film izlemek veya oyun oynamak için mükemmel. Üstelik iPhone 14 Plus şimdiye kadar bir iPhone’da bulunan en uzun pil ömrüne sahip. Her iki modelde de daha iyi termal performans için güncellenmiş bir iç tasarım, maksimum 1200 nit HDR parlaklığı destekleyen OLED teknolojili göz alıcı Super Retina XDR ekranlar, 2.000.000:1 kontrast oranı ve Dolby Vision özellikleri bulunuyor.

Yalnızca iPhone’da yer alan ve diğer tüm akıllı telefon camlarından daha sağlam olan dayanıklı Ceramic Shield ön yüzeye sahip iPhone 14 ve iPhone 14 Plus, suya ve toza dayanıklılık özelliğiyle dökülmelere ve kazalara karşı da korunuyor.

Photonic Engine ile Kamera Sisteminde Yeni Bir Seviye

iPhone 14 ve iPhone 14 Plus daha büyük bir sensöre ve daha büyük piksellere sahip yeni 12 MP Ana kamera, yeni ön TrueDepth kamera, bir sahnenin daha geniş bir alanını kaydetmeye olanak tanıyan Ultra Geniş kamera ve loş ışık performansında inanılmaz bir gelişme sağlayan Photonic Engine sayesinde fotoğraf ve video kaydına yeni bir standart getiriyor.

iPhone 14 ve iPhone 14 Plus tanıtıldı (2)

Donanım ve yazılımın kusursuz entegrasyonu sayesinde Photonic Engine, orta ila loş ışık performansını Ultra Geniş kamerada 2 kata kadar, TrueDepth kamerada 2 kat ve yeni Ana kamerada etkileyici bir artışla 2,5 kat olmak üzere tüm kameralarda yükseltiyor. Photonic Engine, bu büyüleyici kalite artışını Deep Fusion teknolojisinin bilişimsel avantajlarını görüntüleme işleminin daha erken aşamalarında uygulayarak sağlıyor. Böylece olağanüstü detaylar sunuyor, belirgin olmayan dokuları koruyor, daha güzel renklerle sonuç veriyor ve fotoğrafın daha fazla bilgi içermesine imkan tanıyor.

Uydu Üzerinden Trafik Kazası Algılama ve Acil SOS

iPhone 14 ürün serisindeki tüm modeller, en çok ihtiyaç duyulan anda acil yardım sağlayabilen çığır açıcı güvenlik özellikleriyle birlikte geliyor. 256 G’ye kadar G kuvveti ölçümlerini algılayabilen yeni çift çekirdekli ivmeölçer ve yeni yüksek dinamik aralıklı jiroskop sayesinde, iPhone’daki Trafik Kazası Algılama özelliği şimdi ciddi trafik kazalarını algılayabiliyor ve kullanıcı bilincini yitirdiğinde veya iPhone’una ulaşamadığında acil çağrı merkezini otomatik olarak arayabiliyor. Bu özellikler; şimdi kabin basıncındaki değişiklikleri algılayabilen barometre, hız değişiklikleri için ek girdi sağlayan GPS ve ciddi trafik kazalarında tipik olarak duyulan kuvvetli gürültüleri tanıyabilen mikrofon gibi mevcut bileşenleri temel alıyor. Bir milyon saatten fazla gerçek sürüş ve trafik kazası kaydı verileriyle eğitilen Apple tasarımı gelişmiş hareket algoritmaları, daha da yüksek doğruluk sağlıyor. Trafik Kazası Algılama özelliği Apple Watch ile birlikte kullanıldığında her iki aygıtın benzersiz güçlü yönlerinden kusursuz şekilde yararlanarak kullanıcıların yardıma etkili bir şekilde ulaşmalarına imkan veriyor. Ciddi bir trafik kazası algılandığında, kullanıcının yakınında bulunma olasılığı yüksek olan Apple Watch’ta acil çağrı merkezini arama arayüzü gösteriliyor. Ardından olabilecek en iyi bağlantı için erişim alanında bulunuyorsa iPhone üzerinden arama yapılıyor.

iPhone 14 ve iPhone 14 Plus tanıtıldı (3)

iPhone 14 ürün serisinde uydu üzerinden Acil SOS özelliği de sunuluyor. Bu özellik, yazılımla derin bir şekilde entegre edilmiş özel bileşenleri bir araya getirerek antenlerin doğrudan uyduya bağlanmasını sağlıyor. Böylece hücresel ağ veya Wi-Fi kapsamı dışındayken acil çağrı merkezine mesaj gönderme imkanı tanıyor. Uydular düşük bant genişliğine sahip hareketli hedefler olduğu için mesajların ulaştırılması dakikalar sürebiliyor. Her saniye çok önemli olduğu için iPhone, uydu üzerinden Acil SOS özelliği sayesinde kullanıcının durumunu değerlendiren birkaç yaşamsal soruyu önceden yüklüyor ve ona uyduya bağlanmak üzere telefonunu ne tarafa yöneltmesi gerektiğini gösteriyor. Ardından ilk sorular ve takip mesajları, Apple’dan eğitim almış ve kullanıcı adına yardım isteyebilecek uzman çalışanların bulunduğu merkezlere iletiliyor. Bu çığır açıcı teknoloji, hücresel bağlantı veya Wi-Fi bağlantısı olmayan durumlarda kullanıcıların Bul özelliğinden yararlanarak bulundukları konumu uydu üzerinden manuel olarak paylaşmalarına da imkan tanıyor. Böylece ağ bağlantısının olmadığı yerlerde doğa yürüyüşü veya kamp yaparken güvenlik duygusu veriyor. Uydu üzerinden Acil SOS özelliği, Kasım ayında ABD ve Kanada’daki kullanıcılara sunulacak ve bu servis iki yıl boyunca ücretsiz olacak.

A15 Bionic

A15 Bionic, iPhone 14 ve iPhone 14 Plus’a inanılmaz bir performans getiriyor. Tüm fiyat düzeylerindeki rakip ürünlerden daha hızlı olmayı sürdüren 5 çekirdekli GPU, video uygulamaları ve yüksek performanslı oyunlarda daha da kusursuz grafikler sunuyor, ayrıca Photonic Engine ve Sinematik mod gibi olağanüstü kamera özelliklerine güç veriyor. Üstelik bütün bunları yaparken etkileyici bir pil ömrü sağlıyor ve Secure Enclave ile gizliliği ve güvenliği koruyor. 6 çekirdekli CPU büyük güç gerektiren görevleri sorunsuz ve verimli bir şekilde gerçekleştiriyor, 16 çekirdekli Neural Engine ise saniyede 15,8 trilyon işlem yapabiliyor. Böylece iOS 16’daki özellikler ve üçüncü taraf uygulama deneyimleri için daha da hızlı yapay öğrenme işlemleri sağlanıyor.

iPhone ve Çevre

iPhone 14 ve iPhone 14 Plus gezegenimiz üzerinde minimum etki yaratacak şekilde tasarlandı. Anten hatlarında kimyasal yollarla daha güçlü, yüksek performanslı bir malzemeye dönüştürülmüş yeniden değerlendirilen plastik su şişelerinden yararlanılıyor. Ayrıca iPhone 14 modellerinde, MagSafe aksesuarlarımızdakiler de dahil olmak üzere tüm mıknatıslarda yüzde 100 geri dönüştürülmüş nadir bulunan toprak elementleri ve Taptic Engine’da yüzde yüz geri dönüştürülmüş tungsten kullanılıyor. Her iki modelde de çok katmanlı baskı devre kartlarındaki lehimde yüzde 100 geri dönüştürülmüş kalay, çok katmanlı baskı devre kartlarının kaplamasında ve tüm kameraların kablolarında yüzde 100 geri dönüştürülmüş altın yer alıyor. Lif bazlı ambalajın dış yüzeyinde şeffaf plastik kullanılmaması, Apple’ı 2025 yılının sonuna kadar tüm ambalajlarda plastik kullanımını tamamen sona erdirme hedefine yakınlaştırıyor.

Apple bugün küresel kurumsal operasyonlarında tamamen karbon nötr olmayı başardı. 2030’a kadar ise üretim tedarik zincirinin tamamı ve bütün ürün yaşam döngüleri dahil tüm çalışmalarında yüzde 100 karbon nötr olmayı planlıyor. Bu da satılan her Apple aygıtının bileşen üretimi, montaj, nakliye, müşteri kullanımı ve şarjdan geri dönüşüm ve malzemelerin geri kazanılmasına kadar her aşamada iklim üzerinde net sıfır etkiye sahip olması demek.

Karşınızda iPhone 14 ve iPhone 14 Plus